Auksjon onsdag 24. november 2021 kl 18:00

Høstens Utvalgte

KatalogTilslagsliste

Kunstner

Vurdering

Gård ved Feigum i Lusterfjorden 1851
1
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Gård ved Feigum i Lusterfjorden 1851(1851)

Olje på lerret
28x46
Signert og datert nede t.h.: J Dahl 1851.

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 300 000
Landskap med mennesker i robåt 1856
2
Frich, Joachim(1810-1858)Landskap med mennesker i robåt 1856(1856)

Olje på lerret
38x47,5
Signert og datert nede t.h.: Frich 1856

Vurdering
Tilslag
NOK 84 000
Velgjørenhet 1852
3
Tidemand, Adolph(1814-1876)Velgjørenhet 1852(1852)

Olje på mahogniplate
21,5x26,5
Signert og datert nede t.v.: Ad. Tidemand 1852.

Vurdering
NOK 300 000–400 000
Tilslag
NOK 270 000
Fint besøk 1880
4
Bergslien, Nils(1853-1928)Fint besøk 1880(1880)

Olje på lerret
60x50
Signert og datert nede t.h.: Nils Bergslien 1880.-

Vurdering
Tilslag
NOK 92 000
Fra Christianiafjorden 1876
5
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Christianiafjorden 1876(1876)

Olje på lerret
37x72
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1876

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Ved Østersjøen 1886
6
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Ved Østersjøen 1886(1886)

Olje på lerret
26x40
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 86

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Aften i Gamle-Hellesund 1912
7
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aften i Gamle-Hellesund 1912(1912)

Olje på lerret
51x67
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen
Datert nede t.h.: 1912.

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 110 000
Skogslandskap med gående kone 1889
8
Müller, Morten(1828-1911)Skogslandskap med gående kone 1889(1889)

Olje på lerret
60x84
Signert og nye utydelig datert nede t.v.: Morten Müller. 188?

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Fjordlandskap med folkeliv, fra Sunnmøre 1894
9
Askevold, Anders(1834-1900)Fjordlandskap med folkeliv, fra Sunnmøre 1894(1894)

Olje på lerret
56x90
Signert og datert nede t.v.: A: Askevold Ddf 1894.

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 90 000
Fiskeværet Reine i Lofoten i midnattsol
10
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fiskeværet Reine i Lofoten i midnattsol

Olje på lerret
132x224
Signert nede t.v.: A Normann

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 240 000
Oktobermorgen ved Grez
11
Skredsvig, Christian(1854-1924)Oktobermorgen ved Grez(Ca. 1883)

Olje på lerret
95x60
Signert nede t.v.: Christian Skredsvig.

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 240 000
Vinterlandskap med folkeliv, aftenstemning 1873
12
Munthe, Ludvig(1841-1896)Vinterlandskap med folkeliv, aftenstemning 1873(1873)

Olje på lerret
37x58
Signert og datert nede t.v.: L. Munthe. 73

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
Vinter, gammel mølle, fra Mesna
13
Collett, Frederik(1839-1914)Vinter, gammel mølle, fra Mesna(1897)

Olje på lerret
58x91
Signert nede t.h.: F Collett

Vurdering
Tilslag
NOK 90 000
Fra Valler gård 1892
14
Munthe, Gerhard(1849-1929)Fra Valler gård 1892(1892)

Olje på lerret
130x165
Signert og datert nede t.h.: Gerhard Munthe. 1892.

Vurdering
NOK 300 000
Fransk elvelandskap
15
Thaulow, Frits(1847-1906)Fransk elvelandskap(1894-98)

Olje på lerret
46x55
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 310 000
Elvelandskap
16
Thaulow, Frits(1847-1906)Elvelandskap

Olje på plate
32x40
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Vurdering
Tilslag
NOK 72 000
Utsikt fra et vindu med grener av en humleplante utenfor
17
Krohg, Christian(1852-1925)Utsikt fra et vindu med grener av en humleplante utenfor

Olje på lerret
36,5x30,5
Signert nede t.h.: C K

Vurdering
Tilslag
NOK 66 000
Den onde stemor
18
Munthe, Gerhard(1849-1929)Den onde stemor(1892/93)

Akvarell på papir
Arket: 56,5x78 Lysmål: 55,5x77
Signert nede t.h.: G Munthe

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 70 000
Uværsstemning 1904
19
Sohlberg, Harald(1869-1935)Uværsstemning 1904(1904)

Olje på lerret
38x46
Signert og datert nede t.h.: Sohlberg 1904

Vurdering
NOK 3 000 000–5 000 000
Tilslag
NOK 3 000 000
Vinternatt i Rondane 1917
20
Sohlberg, Harald(1869-1935)Vinternatt i Rondane 1917(1917)

Fargelitografi
Arket: 70,5x77 Motivet: 52,5x60
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917
Signert med blyant nede t.h.: Sohlberg.

Vurdering
NOK 250 000–350 000
Tilslag
NOK 360 000
Akt 1913
21
Karsten, Ludvig(1876-1926)Akt 1913(1913)

Olje på lerret
62x60
Signert og datert nede t.h.: Karsten -13

Vurdering
NOK 1 000 000
Tilslag
NOK 900 000
Mor og barn 1916
22
Karsten, Ludvig(1876-1926)Mor og barn 1916(1916)

Olje på lerret
31,5x42
Signert og datert oppe t.h.: Karsten -16

Vurdering
NOK 300 000–400 000
Tilslag
NOK 980 000
Kveld i hagen
23
Lund, Henrik(1879-1935)Kveld i hagen(1907)

Olje på lerret
121x150
Usignert

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 170 000
Kveld i Paris
24
Aulie, Reidar(1904-1977)Kveld i Paris(1928)

Olje på lerret
89x116
Signert oppe t.h.: Reidar Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 420 000
Maskinrom 1930
25
Aulie, Reidar(1904-1977)Maskinrom 1930(1930)

Olje på lerret
115x100
Signert og datert nede t.h.: Aulie 30

Vurdering
Tilslag
NOK 130 000
Morgentog
26
Aulie, Reidar(1904-1977)Morgentog (1953)

Olje på lerret
89x116
Signert nede t.v.: Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Arbeidere
27
Aulie, Reidar(1904-1977)Arbeidere

Olje på lerret
78x93
Signert nede t.h.: Aulie

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Kvinne og mann
28
Ekeland, Arne(1908-1994)Kvinne og mann

Olje på lerret
120x97
Signert nede t.v.: Arne Ekeland

Vurdering
Tilslag
NOK 105 000
Bleievask
29
Ekeland, Arne(1908-1994)Bleievask(1967)

Olje på lerret
100x100

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 55 000
Foreldre og barn
30
Ekeland, Arne(1908-1994)Foreldre og barn

Olje på lerret
53x48
Signert nede t.h.: AE

Vurdering
Edvard Grieg
31
Riis, Bendik(1911-1988)Edvard Grieg

Gouache på papir
Lysmål: 98x67
Signert og påtegnet oppe på midten: malet av: Kunstmaleren Bendik Riis

Vurdering
Tilslag
NOK 52 000
Sittende akt
32
Durban, Arne(1912-1993)Sittende akt

Bronse
H: 35 cm
Signert: Durban

Vurdering
Tilslag
NOK 44 000
Stående kvinneakt med hendene mot brystet
33
Durban, Arne(1912-1993)Stående kvinneakt med hendene mot brystet

Bronse
H: 44 cm
Signert på plinten: Durban

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Tulle med and
34
Durban, Arne(1912-1993)Tulle med and

Bronse og marmor
H: 105 cm. Sokkel H: 54,5 cm. Total H: 159,5 cm.
Signert på plinten: Durban

Vurdering
NOK 120 000–150 000
Tilslag
NOK 90 000
Sinnataggen
35
Vigeland, Gustav(1869-1943)Sinnataggen

Bronse
H: 35 cm.
Signert på plinten: G Vigeland

Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000
Tilslag
NOK 3 600 000
Eva
36
Ung, Per(1933-2013)Eva(1980)

Bronse
H: 46 cm.
Signert på plinten: Per Ung

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
To pingviner
37
Waksvik, Skule(1927-2018)To pingviner

Bronse
H: 30 cm.
Signert på plinten: Skule W

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
Blå akt 1953
38
Rian, Johs.(1891-1981)Blå akt 1953(1953)

Olje på lerret
81x60
Signert og datert nede t.v.: J Rian 53

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 600 000
Blå akt, studie 1972
39
Rian, Johs.(1891-1981)Blå akt, studie 1972(1972)

Olje på plate
40,5x33
Dobbeltsignert nede t.h. og t.v.: J Rian
Datert (oppfrisket?) nede t.v.: 1972

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Tilslag
NOK 120 000
Telefondamen 1953
40
Rian, Johs.(1891-1981)Telefondamen 1953(1953)

Akvarell på papir
Arket: 21x29
Signert, påtegnet med tittel og datert nede t.v.: J Rian Telefondamen 1953

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Kontrapunkt 1976
41
Rian, Johs.(1891-1981)Kontrapunkt 1976(1976)

Olje på lerret
101x81
Signert og datert nede t.v.: J Rian 76

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Tilslag
NOK 500 000
Tanja 1972
42
Rian, Johs.(1891-1981)Tanja 1972(1972)

Olje på lerret
101x81
Signert og datert nede t.v.: J Rian 72

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Tilslag
NOK 150 000
By-sne
43
Hagen, Else(1914-2010)By-sne

Olje på lerret
100x100
Signert nede t.h.: Else Hagen

Vurdering
Tilslag
NOK 130 000
44
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon

Olje på plate
50x63
Signert nede t.v.: Gunnar S.G.

Vurdering
Tilslag
NOK 51 000
Komposisjon 1964
45
Weidemann, Jakob(1923-2001)Komposisjon 1964(1964)

Olje på lerret
50x71
Signert og datert nede t.v.: Weidemann 64.

Vurdering
Tilslag
NOK 92 000
Markblomst 1980
46
Weidemann, Jakob(1923-2001)Markblomst 1980(1980)

Olje på lerret
70x70
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 80

Vurdering
Tilslag
NOK 220 000
Blå komposisjon
47
Sitter, Inger(1929-2015)Blå komposisjon

Olje på lerret
65x54
Signert oppe t.h.: Sitter

Vurdering
Tilslag
NOK 46 000
Grå komposisjon
48
Sitter, Inger(1929-2015)Grå komposisjon

Olje på lerret
65x54
Signert nede t.h.: Sitter

Vurdering
Tilslag
NOK 36 000
No 52-1966 Vidde
49
Bergman, Anna-Eva(1909-1987)No 52-1966 Vidde(1966)

Tempera og metallfolie på papir
Arket: 49,5x64,3
Signert og datert nede t.h.: AEB 1966

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 380 000
Revir II
50
Koren Bjertnæs, Sverre(1976-)Revir II

Olje på lerret
120x90
Signert nede t.h.: SB

Vurdering
Tilslag
NOK 150 000
Fra Chiemsee 1867
51
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Chiemsee 1867(1867)

Olje på lerret
37x67
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: HFG. Chiemsee 1867

Vurdering
Fjordlandskap 1881
52
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fjordlandskap 1881(1881)

Olje på lerret
81x125
Signert og datert nede t.h.: HFGude 1881

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Fjellandskap med vann 1869
53
Eckersberg, Johan Fredrik(1822-1870)Fjellandskap med vann 1869(1869)

Olje på lerret
46x64
Signert og datert nede t.v.: J F Eckersberg 1869.

Vurdering
Tilslag
NOK 36 000
Garnbinder 1869
54
Bergslien, Knud(1827-1908)Garnbinder 1869(1869)

Olje på lerret
55x65
Signert og datert nede t.h.: K. Bergslien. Kjöbh. 1869

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Seinen i januar 1893
55
Thaulow, Frits(1847-1906)Seinen i januar 1893(1893)

Olje på lerret
40,5x77
Signert og datert nede t.v.: Frits Thaulow 93.

Vurdering
NOK 200 000
Tilslag
NOK 200 000
Landsbygate i måneskinn
56
Thaulow, Frits(1847-1906)Landsbygate i måneskinn(1895)

Pastell
Lysmål: 44x53

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Fiskergutt
57
Krohg, Christian(1852-1925)Fiskergutt

Olje på lerret
60x55,5
Signert nede t.h.: C Krohg

Vurdering
Tilslag
NOK 150 000
Rødungen, Hallingdalsfjellene
58
Skredsvig, Christian(1854-1924)Rødungen, Hallingdalsfjellene(Ca. 1910)

Olje på lerret
128x160
Signert nede t.v.: Chr Skredsvig.

Vurdering
Tilslag
NOK 70 000
Sydenden av Tyin 1902
59
Kielland, Kitty(1843-1914)Sydenden av Tyin 1902(1902)

Olje på lerret
63x109
Signert og datert nede t.h.: Kitty L Kielland. 1902.

Vurdering
Tilslag
NOK 210 000
Strandbilde, fra Jæren
60
Kielland, Kitty(1843-1914)Strandbilde, fra Jæren

Olje på lerret
33x41,5
Signert nede t.v.: K- LK

Vurdering
Tilslag
NOK 82 000
Kystlandskap med folkeliv
61
Müller, Morten(1828-1911)Kystlandskap med folkeliv

Olje på lerret
80x120
Signert nede t.h.: Morten Müller.

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 52 000
Fra en uthavn, Hvidingsø 1936
62
Haaland, Lauritz(1855-1938)Fra en uthavn, Hvidingsø 1936(1936)

Olje på lerret
70x130
Signert nede t.h.: Lauritz Haaland

Vurdering
Veiviser
63
Ender, Axel(1853-1920)Veiviser

Olje på lerret
49x73
Signert nede t.h.: Axel Ender.

Vurdering
Tilslag
NOK 130 000
Dompap
64
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Dompap(1909)

Blandingsteknikk på papir
Arket: 28,2x21,4
Signert nede t.v.: Th. Kittelsen.

Vurdering
NOK 250 000
Tilslag
NOK 250 000
Frosk og iris 1894
65
Hansen, Frida(1855-1931)Frosk og iris 1894(1894)

Ull på linrenning
L: 149, B: 91
Signert og datert oppe t.v.: FH 1894

Vurdering
Tilslag
NOK 90 000
Befringstøylene
66
Astrup, Nikolai(1880-1928)Befringstøylene(1920)

Tresnitt med håndkolorering på tykt papir
Arket=motivet: 45,2x69,2
Signert i platen nede t.h.: N. Astrup

Vurdering
Tilslag
NOK 75 000
Hjem fra arbeid
67
Astrup, Nikolai(1880-1928)Hjem fra arbeid

Fargetresnitt med håndkolorering på tynt papir
15,2x22,1
Signert nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 200 000
Mor og barn 1917
68
Karsten, Ludvig(1876-1926)Mor og barn 1917(1917)

Olje på lerret
42x56
Signert og datert oppe t.v.: Karsten - 17

Vurdering
NOK 400 000
Tilslag
NOK 400 000
Dagmar Karsten 1906
69
Karsten, Ludvig(1876-1926)Dagmar Karsten 1906

Olje på lerret
145x64
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -06

Vurdering
NOK 400 000
Tilslag
NOK 400 000
Opstilling med grønnsaker 1947
70
Heramb, Thore(1916-2014)Opstilling med grønnsaker 1947(1947)

Olje på lerret
110x130
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 47

Vurdering
Tilslag
NOK 95 000
Sigarettrøyker 1948
71
Storstein, Aage(1900-1983)Sigarettrøyker 1948(1948)

Olje på plate
55x46
Signert og datert nede t.h.: Storstein -48

Vurdering
Tilslag
NOK 105 000
Tyrefekting
72
Weidemann, Jakob(1923-2001)Tyrefekting

Olje på plate
55x46
Signert nede t.v.: Weidemann

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 170 000
Gammel blomst 1998
73
Weidemann, Jakob(1923-2001)Gammel blomst 1998(1998)

Olje på lerret
60,5x50
Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av lerretet: Weidemann 98 Gammel Blomst

Vurdering
Tilslag
NOK 72 000
Komposisjon 1981
74
Rian, Johs.(1891-1981)Komposisjon 1981(1981)

Olje på lerret, oppklebet på plate
33x41
Signert og datert nede t.v.: J Rian 81

Vurdering
Tilslag
NOK 75 000
Gutt på kjøkken
75
Rian, Johs.(1891-1981)Gutt på kjøkken

Olje på lerret
68x57
Signert nede t.v.: J Rian

Vurdering
NOK 400 000
Tilslag
NOK 420 000
Stående akt med klede over hodet
76
Storm, Per Palle(1910-1994)Stående akt med klede over hodet

Bronse
H: 29 cm
Signert på plinten: PPS

Vurdering
Tilslag
NOK 76 000
Stående kvinneakt
77
Grimdalen, Anne(1899-1961)Stående kvinneakt

Bronse
H: 87 cm
Signert på plinten: Anne Grimdalen

Vurdering
Geiranger brun 1971
78
Debré, Olivier(1920-1999)Geiranger brun 1971(1971)

Olje på lerret
100x100
Signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet: O. Debré Geiranger brun -71

Vurdering
NOK 150 000–170 000
Tilslag
NOK 170 000
Blått rom 1972-73
79
Sitter, Inger(1929-2015)Blått rom 1972-73(1972-73)

Olje på lerret
92x73
Signert oppe t.v.: Sitter

Vurdering
Tilslag
NOK 125 000
Hund som roter i avfall 1978
80
Bleken, Håkon(1929-)Hund som roter i avfall 1978(1978)

Olje på lerret
85x120
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken 78

Vurdering
Liv og død 2011
81
Bleken, Håkon(1929-)Liv og død 2011(2011)

Olje på lerret
173x120
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -2011

Vurdering
Tilslag
NOK 115 000
Uten tittel I 1981
82
Gullvåg, Håkon(1959-)Uten tittel I 1981(1981)

Olje på lerret
50x87
Signert og datert nede t.v.: Gullvåg -81

Vurdering
Komposisjon 1997-99
83
Gullvåg, Håkon(1959-)Komposisjon 1997-99(1997-99)

Olje på lerret
70x60
Signert nede t.v.: Gullvåg

Vurdering
Tilslag
NOK 54 000
Komposisjon 1976/77
84
Wold, Roar(1926-2001)Komposisjon 1976/77(1976/77)

Olje på lerret
126x88
Signert og datert på baksiden av lerretet: Roar Wold 1976/77

Vurdering
Tilslag
NOK 85 000
Komposisjon 1992
85
Ransve, Bjørn(1944-)Komposisjon 1992(1992)

Olje på lerret
125x125
Signert og datert på baksiden av lerretet: Bjørn Ransve 1992

Vurdering
NOK 100 000–120 000
Tilslag
NOK 130 000
Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 87
86
Barclay, Per(1955-)Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 87(1998)

Fotografi
59x50
Usignert
15 eks.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 86
87
Barclay, Per(1955-)Dag, natt-Dag 1998 -Selges sammen med kat.nr. 86(1998)

Fotografi
59x50
Usignert
15 eks.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Uten tittel (Akt)
88
Sandberg, Tom(1953-2014)Uten tittel (Akt)

Fotografi
Lysmål: 83x112,5 Motivet: 59x90
Signert på baksiden av arket

Vurdering
Tilslag
NOK 56 000
Uten tittel 2008
89
Sandberg, Tom(1953-2014)Uten tittel 2008(2008)

Fotografi
Lysmål: 92x129,5 Motivet: 76x114
Signert på baksiden av arket
Signert og datert på baksiden av innrammingen: Tom Sandberg 2008

Vurdering
Sluttspill
90
McAlinden, Mikkel(1963-)Sluttspill(1999)

C-print
110x234

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 94 000
Fortified 2021
91
Placht, Henrik(1973-)Fortified 2021(2021)

Akryl på lerret
150x110
Signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet: Henrik Placht 2021

Selges til inntekt for Villa SULT.
Kun 5% omkostninger på tilslaget (Kunstavgift).

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 115 000
Avoine en aôut
92
Moe, Marius(1972-)Avoine en aôut

Olje på lerret
39x51
Signert nede t.v.: M Moe

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på