Auksjon onsdag 4. juni 2014 kl 20:30

Jubileumsauksjonen 1814-2014, del I

KatalogTilslagsliste

Kunstner

Vurdering

Bergen sett fra Kronstad
1
Dahl, Johan Christian(1788-1857)Bergen sett fra Kronstad

Olje på lerret
42x59
Usignert

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 350 000 med forbehold
Familielykke
2
Tidemand, Adolph(1814-1876)Familielykke

Kull og lavering på papir, oppklebet på lerret
lysmål diameter: 85
Signert nede t.h.: A. Tidemand

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Morgenbris 1870
3
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Morgenbris 1870

Olje på lerret
53,5x72
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1870

Vurdering
NOK 350 000–400 000
Pommerske fiskere som legger til land 1886
4
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Pommerske fiskere som legger til land 1886

Olje på lerret
30x48
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1886

Vurdering
Tilslag
NOK 120 000
Aftenstemning Ny-Hellesund
5
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aftenstemning Ny-Hellesund

Olje på lerret
90x162
Signert nede t.h.: Amaldus Nielsen

Vurdering
NOK 600 000–800 000
Tilslag
NOK 600 000
Fjordlandskap med tettsted
6
Normann, Adelsteen(1848-1918)Fjordlandskap med tettsted

Olje på lerret
87x140
Signert nede t.v.: A Normann

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 50 000
Hest og vogn på landevei
7
Munch, Edvard(1863-1944)Hest og vogn på landevei

Olje på papir, oppklebet på plate
19x15
Signert nede t.v.: E. Munch

Vurdering
NOK 250 000–350 000
Tilslag
NOK 250 000
Gode venner
8
Krohg, Christian(1852-1925)Gode venner

Olje på lerret
38x55
Signert nede t.h.: C. Krohg

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Elvepram i fart
9
Thaulow, Frits(1847-1906)Elvepram i fart

Olje på lerret
81x116
Signert nede t.v.: Frits Thaulow.

Vurdering
NOK 300 000
Tilslag
NOK 225 000
Frier 1890
10
Gløersen, Jakob(1852-1912)Frier 1890

Olje på lerret
96x86
Signert og datert nede t.v.: J. Glöersen 1890

Vurdering
Tilslag
NOK 105 000
Brygge med fiskergutter 1901
11
Ekenæs, Jahn(1847-1920)Brygge med fiskergutter 1901

Olje på lerret
55x87
Signert og datert nede t.v.: J. Ekenæs 1901.

Vurdering
Fiendtlig møte
12
Uchermann, Karl(1855-1940)Fiendtlig møte

Olje på lerret
96x147
Signert nede t.v.: Karl Ucermann

Vurdering
Fra Sandvikselven 1890
13
Backer, Harriet(1845-1932)Fra Sandvikselven 1890(1890)

Olje på lerret
59,5x73,5
Signert, datert og påtegnet nede t.h.: Harriet Backer Skizze Sandviken 90

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000
Tilslag
NOK 2 200 000
Kramkaren 1910
14
Eiebakke, August(1867-1938)Kramkaren 1910

Olje på lerret
114x133
Signert og datert nede t.h.: A Eiebakke 1910

Vurdering
NOK 300 000
Vårnatt og seljekall
15
Astrup, Nikolai(1880-1928)Vårnatt og seljekall

Fargetresnitt med håndkolorering på tynt papir
347x275 mm
Signert nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 500 000
Stående akt med gult klede
16
Heiberg, Jean(1884-1976)Stående akt med gult klede

Olje på lerret
72x58
Signert nede t.h.: J Heiberg

Vurdering
Komposisjon 1917
17
Gauguin, Pola(1883-1961)Komposisjon 1917

Olje på lerret
101x110
Signert og datert nede t.h.: Pola Gauguin 17

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Tilslag
NOK 220 000
To gutter 1925
18
Storstein, Aage(1900-1983)To gutter 1925

Olje på lerret
65x57
Signert og datert nede t.v.: Aage Storstein -25

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Utsyn over Lillehammer 1932
19
Holbø, Kristen(1869-1953)Utsyn over Lillehammer 1932

Olje på lerret
80x100
Signert og datert nede t.v.: K Holbö. 32.

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 28 000
Sommerkveld 1917
20
Holbø, Kristen(1869-1953)Sommerkveld 1917

Olje på lerret
97x115
Signert og datert nede t.v.: K Holbö. 17.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000 med forbehold
Småbåthavn
21
Ulving, Even(1863-1952)Småbåthavn

Olje på lerret
50x71
Signert nede t.h.: E Ulving

Vurdering
Tilslag
NOK 28 000
Esel 1926
22
Wankel, Charlotte(1888-1969)Esel 1926

Olje på lerret
70x68
Signert og datert på baksiden av lerretet: Ch Wankel 26

Vurdering
NOK 500 000–700 000
Tilslag
NOK 300 000
Rød hatt og vinglass 1921
23
Kavli, Arne(1878-1970)Rød hatt og vinglass 1921

Olje på lerret
67x85
Signert og datert nede t.v.: A. Kavli -21

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 400 000
Fra en park
24
Kavli, Arne(1878-1970)Fra en park

Olje på lerret
75x85
Signert nede t.v.: A. Kavli.

Vurdering
Tilslag
NOK 60 000
Kvinne med skjødehund i bånd 1920
25
Kavli, Arne(1878-1970)Kvinne med skjødehund i bånd 1920

Olje på lerret
88x80
Signert og datert nede t.h.: A. Kavli. 20.

Vurdering
Maskerade 1934
26
Ekeland, Arne(1908-1994)Maskerade 1934

Olje på lerret
81x110
Signert og datert nede t.h.: Arne Ekeland 34

Vurdering
NOK 300 000–500 000
Tilslag
NOK 250 000 med forbehold
Håpet 1941
27
Ekeland, Arne(1908-1994)Håpet 1941

Olje på plate
65x54
Signert og datert nede t.h.: Ekeland 41

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Gjenreisning 1943
28
Ekeland, Arne(1908-1994)Gjenreisning 1943

Olje på plate
54x65
Signert og datert nede t.v.: Ekeland 43.

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
I blomstereng 1944
29
Fjell, Kai(1907-1989)I blomstereng 1944

Olje på plate
38x46
Dobbletsignert og datert nede t. h.: Kai Fjell 43 og Kai Fjell 44

Vurdering
Kvinnehode 1961
30
Fjell, Kai(1907-1989)Kvinnehode 1961

Olje på plate
35x27
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell -61

Vurdering
Broen med de hvite stenene 1953
31
Weidemann, Jakob(1923-2001)Broen med de hvite stenene 1953

Olje på plate
46x38
Signert og datert nede t.h.: Weidemann. 53.

Vurdering
Tilslag
NOK 40 000
Kvinne i interiør 1956
32
Rian, Johs.(1891-1981)Kvinne i interiør 1956

Olje på plate
41x33
Signert og datert nede t.v.: J Rian 56

Vurdering
Tilslag
NOK 52 000
Hotel Negresco 1962
33
Rian, Johs.(1891-1981)Hotel Negresco 1962

Olje på lerret
87x70
Signert og datert nede t.v.: J Rian -62

Vurdering
NOK 200 000
Tilslag
NOK 150 000
Komposisjon 1974
34
Johannessen, Jens(1934-)Komposisjon 1974

Olje på lerret
100x70
Signert og datert nede t.v.: J.J. 74

Vurdering
Tilslag
NOK 89 000
35
Gundersen, Gunnar S.(1921-1983)Komposisjon

Olje på lerret
120x100
Signert nede t.v.: Gunnar S.

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 260 000
Lekende barn
36
Vinjum, Johannes(1930-1991)Lekende barn

75x120
Signert nede t.v.: Vinjum

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Portrett av Arild Haaland
37
Nerdrum, Odd(1944-)Portrett av Arild Haaland

Olje på lerret
97x81
Signert nede t.h.: Nerdrum

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 250 000
Since We All Came from the Same Place VII 1994
38
Jenssen, Olav Christopher(1954-)Since We All Came from the Same Place VII 1994

Olje på lerret
170x170
Signert, datert og påtegnet på baksiden av lerretet: Olav Christopher Lya, Sweden 1994

Vurdering
NOK 180 000–200 000
Tilslag
NOK 180 000
Figur i rom 2009
39
Blom, Kenneth(1967-)Figur i rom 2009

Akryl på lerret
100x120
Signert og datert nede t.h.: Blom 09

Vurdering
Tilslag
NOK 55 000
Kofferter Vannspeil
40
Brunner, Frank(1971-)Kofferter Vannspeil

Olje på lerret
143x201
Signert nede t.h.: Brunner

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 90 000
41
Vinglass

Grålig glass
H: 15 cm
Nøstetangen ca. 1760-70.

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Studie til Liti Kjersti i Nansens spisestue 1907
42
Werenskiold, Erik(1855-1938)Studie til Liti Kjersti i Nansens spisestue 1907

Blyant på tykt hvitt papir
34x25
Signert og datert nede t.h.: EW 1907

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Løpende gutt og draug 1907
43
Werenskiold, Erik(1855-1938)Løpende gutt og draug 1907

Penn på papir, lysmål
15x15,5 og 11x15,5
Signert nede t.v.: EW. Signert og datert nede t.h.: EW 19/4 1907

Vurdering
Den sovende prinsesse
44
Werenskiold, Erik(1855-1938)Den sovende prinsesse

Tusj på papir
25,5x17
Signert nede t.h.: EW

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
Mann og kvinne, akt 1909
45
Werenskiold, Erik(1855-1938)Mann og kvinne, akt 1909

Tusj på papir
18,5x24,5
Signert og datert nede t.h.: EW 1909

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Forarbeid til illustrasjon i Herreper
46
Werenskiold, Erik(1855-1938)Forarbeid til illustrasjon i Herreper

Blandingsteknikk på tykt beige papir
18x28
Signert nede t.v.: EW

Vurdering
Tilslag
NOK 10 500
Hoppla vi lever
47
Savio, John(1902-1938)Hoppla vi lever

Tresnitt
Arket: 29x36,5 Motivet: 16,5x23
Signert nede t.h.: John Savio Nummerert nede t.v.: 58/100.

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
Stille hav
48
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Stille hav

Litografi
55,7x75,7
Signert nede t.h.: Espolin Johnson.

Vurdering
Tilslag
NOK 25 000
Sammen 1991
49
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Sammen 1991

Litografi
55,8x69,6
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -91

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
Fiskerfamilie, Lofoten 1958
50
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Fiskerfamilie, Lofoten 1958

Litografi
35,5x44
Signert og datert nede t.h.: Espolin Johnson -58

Vurdering
NOK 10 000–12 000
Tilslag
NOK 7 000
Sommer
51
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Sommer

Serigrafi
35x47

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
Finnmarksbekk
52
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Finnmarksbekk

Serigrafi
21x37

Vurdering
Tilslag
NOK 3 500
Gubbene
53
Johnson, Kaare Espolin(1907-1994)Gubbene

Serigrafi
38x28
Signert nede t.h.: Espolin Johnson

Vurdering
Tilslag
NOK 5 500
Ung pike med blomsterkurv 1972
54
Fjell, Kai(1907-1989)Ung pike med blomsterkurv 1972

Monotypi med håndkolorering
41x50
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell 72

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
Aktstudie
55
Corinth, Lovis(1858-1925)Aktstudie

Blyant på papir, lysmål
36x22
Signert nede t.h.: L. C.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
Montroig 3
56
Miró, Joan(1893-1983)Montroig 3

Litografi
75,7x56,8
Signert nede t.h.: Miro

Vurdering
NOK 25 000–30 000
Tilslag
NOK 26 000
Aftenstemning 1883
57
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Aftenstemning 1883

Olje på plate
30x50
Signert nede t.h.: Amaldus Nielsen. Datert nede t.v.: 1883.

Vurdering
Tilslag
NOK 38 000
Fra Rognaldsvåg i Kinn 1867
58
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)Fra Rognaldsvåg i Kinn 1867

Olje på lerret
40x63
Signert og datert nede t.h.: Amaldus Nielsen 1867

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Fjordlandskap med folkeliv
59
Thurmann, Peder Cappelen(1839-1919)Fjordlandskap med folkeliv

Olje på lerret
44x69
Signert nede t.h.: P. Thurmann

Vurdering
NOK 10 000
Fjordlandskap med folkeliv 1891
60
Askevold, Anders(1834-1900)Fjordlandskap med folkeliv 1891

Olje på lerret
54x83
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold. 1891.

Vurdering
Tilslag
NOK 42 000
Tarekjøring på Jæren 1908
61
Sinding, Elisabeth(1846-1930)Tarekjøring på Jæren 1908

Olje på lerret, oppklebet på plate
46x81
Signert og datert nede t.v.: E. Sinding 1908.

Vurdering
Tilslag
NOK 36 000
Fra Drøbak 1886
62
Hansteen, Nils(1855-1912)Fra Drøbak 1886

Olje på lerret
68x100
Signert og datert nede t.v.: Nils Hansteen 1886

Vurdering
Tilslag
NOK 42 000
Kystlandskap med seilskute 1922
63
Haaland, Lauritz(1855-1938)Kystlandskap med seilskute 1922

Olje på lerret
45x68
Signert og datert nede t.h.: Lauritz Haaland 1922

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 23 000
Fra Vega Helgeland
64
Ulving, Even(1863-1952)Fra Vega Helgeland

Olje på lerret
33x54
Signert nede t.h.: E. Ulving

Vurdering
Tilslag
NOK 25 000
Kystlandskap i midnattsol
65
Ulving, Even(1863-1952)Kystlandskap i midnattsol

Olje på lerret
39x62
Signert nede t.h.: E. Ulving

Vurdering
Tilslag
NOK 16 000
Kvinneakt i interiør
66
Haug, Kristian(1862-1953)Kvinneakt i interiør

Olje på lerret
70x86
Signert nede t.h.: Kristian Haug

Vurdering
Sameleir 1882
67
Schiertz, Franz Wilhelm(1813-1887)Sameleir 1882

Olje på lerret
36x54
Signert og datert nede t.h.: F.W. Schiertz 1882

Vurdering
Tilslag
NOK 36 000
Vinterkveld
68
Wentzel, Gustav(1859-1927)Vinterkveld

Olje på lerret
36x65
Signert nede t.h.: G. Wentzel.

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 30 000
Bondepike
69
Ender, Axel(1853-1920)Bondepike

Olje på papp
19,5x15,5
Signert nede t.v.: A. Ender.

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Formaning 1900
70
Jørgensen, Sven(1861-1940)Formaning 1900

Olje på lerret
80x66
Signert og datert oppe t.h.: S. Jörgensen. 1900

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
Gamlegården Skogstad Ettermiddagssol
71
Peterssen, Eilif(1852-1928)Gamlegården Skogstad Ettermiddagssol

Olje på lerret
80x71
Uferdig. 1922 Fra Valdres. Usignert

Vurdering
Tilslag
NOK 14 000
Himmelens hærskarer
72
Revold, Axel(1887-1962)Himmelens hærskarer

Olje på lerret
92x60
Signert nede t.h.: A Revold

Vurdering
Komposisjon med figurer 2001
73
Bleken, Håkon(1929-)Komposisjon med figurer 2001

Olje på plate
35x27,5 og 35x27,5
Begge signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -01

Vurdering
Komposisjon med figurer 2001
73

Olje på plate
35x27,5
Signert og datert nede t.h.: Håkon Bleken -01

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
Fra Kjelsøy 1927
74
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Kjelsøy 1927

Olje på lerret
73x92
Signert og datert nede t.v.: Thorvald Erichsen 27.

Vurdering
NOK 25 000–35 000
Selje, Hadeland 1975
75
Heramb, Thore(1916-2014)Selje, Hadeland 1975

Olje på lerret
100x81
Signert og datert nede t.h.: Th. Heramb 75

Vurdering
NOK 30 000–50 000
Tilslag
NOK 40 000
Å ha omsorg for
76
Ythjall, Terje(1943-)Å ha omsorg for

Olje på lerret
80x53
Dobbeltsignert nede t.h.: T. Ythjall Terje Ythjall

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Portrett av Ibsen
77
Schyberg Olsen, Sverre(1971-)Portrett av Ibsen

Olje på lerret
100x100
Signert nede t.h.: Sverre Schyberg Olsen

Vurdering
Tilslag
NOK 21 000

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på