Auksjon mandag 1. juni 2015 kl 20:00

Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

KatalogTilslagsliste

Kunstner

Vurdering

Nordkapp
1
Balke, Peder(1804-1887)Nordkapp

Olje på plate
10,3x12,2
Signert nede t.v.: Balke

Vurdering
NOK 120 000–150 000
Tilslag
NOK 135 000
Utsyn mot København
2
Balke, Peder(1804-1887)Utsyn mot København

Olje på papir, oppklebet på papp
14x17,3
Signert nede t.h.: Balke

Vurdering
NOK 150 000–200 000
Tilslag
NOK 120 000
Gaustadtoppen
3
Balke, Peder(1804-1887)Gaustadtoppen

Olje på plate
47x58
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: Balke

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 260 000
Kunstnerens mor
4
Tidemand, Adolph(1814-1876)Kunstnerens mor

Olje på lerret
55x48
Signert nede t.h.: A. Tidemand.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
Pifferaro Antonio 1841
5
Tidemand, Adolph(1814-1876)Pifferaro Antonio 1841

Olje på papir, oppklebet på plate
45x29
Usignert

Vurdering
NOK 50 000–60 000
Norsk strandparti i måneskinn 1851
6
Baade, Knud(1808-1879)Norsk strandparti i måneskinn 1851

Olje på lerret
80x116
Signert og datert nede t.v.: K Baade 1851

Vurdering
Tilslag
NOK 58 000
Fra Sandvika 1881
7
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Fra Sandvika 1881

Olje på lerret
41x51
Signert og datert nede t.v.: HF Gude 1881.

Vurdering
Tilslag
NOK 80 000
Kystlandskap 1859
8
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)Kystlandskap 1859

Olje på lerret
29x44
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1859

Vurdering
NOK 120 000–150 000
Tilslag
NOK 140 000
Myrlendt terreng med husklynge 1865
9
Hertervig, Lars(1830-1902)Myrlendt terreng med husklynge 1865

Akvarell og gouache på papir
11,5x17,5
Signert og datert nede t.h.: LH. 65

Vurdering
Tilslag
NOK 78 000
Seilbåter på opprørt hav
10
Hertervig, Lars(1830-1902)Seilbåter på opprørt hav

Akvarell og gouache på innpakningspapir
18x20
Signert nede t.h.: LHertervig

Vurdering
Tilslag
NOK 240 000
Trær i Åsgårdstrand
11
Heyerdahl, Hans(1857-1913)Trær i Åsgårdstrand

Olje på lerret, oppklebet på plate
20x30
Signert nede t.h.: Heyerdahl

Vurdering
NOK 70 000–90 000
Tilslag
NOK 135 000
Fossegrimen 1882
12
Kittelsen, Theodor(1857-1914)Fossegrimen 1882

Olje på lerret
80x53
Signert og datert nede t.v.: Th Kittelsen 1882.

Vurdering
NOK 200 000
Tilslag
NOK 180 000 med forbehold
Kutteren Friheden 1872
13
Thaulow, Frits(1847-1906)Kutteren Friheden 1872

Olje på lerret, oppklebet på lerret
26,5x41
Signert, titulert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Friheden. Skagen 2/4 72 FT.

Vurdering
Tilslag
NOK 68 000
Losbåt, slørende 1874
14
Thaulow, Frits(1847-1906)Losbåt, slørende 1874

Olje på lerret
52x94
Signert og datert nede t.v.: Fritz Thaulow 1874.

Vurdering
Tilslag
NOK 80 000
Fransk landsbygate med hus
15
Thaulow, Frits(1847-1906)Fransk landsbygate med hus

Olje på lerret
38x46
Signert nede t.v.: FT.

Vurdering
Tilslag
NOK 55 000
Kvinne med muffe 1882
16
Ender, Axel(1853-1920)Kvinne med muffe 1882

Olje på mahogniplate, ovalt
36x28
Signert og datert nede t.h.: Axel Ender. 82.

Vurdering
Tilslag
NOK 30 000
Søstre, Hallingdal 1915
17
Ender, Axel(1853-1920)Søstre, Hallingdal 1915

Olje på lerret
96x67
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Axel Ender. Hallingdal 1915.

Vurdering
NOK 150 000
Tilslag
NOK 240 000
Ved vanningsstedet 1858
18
Askevold, Anders(1834-1900)Ved vanningsstedet 1858

Olje på lerret
42x61
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold Ddf. 1858.

Vurdering
Tilslag
NOK 75 000
Kvinne ved grind
19
Kavli, Arne(1878-1970)Kvinne ved grind

Olje på lerret
123x105
Signert nede t.v.: Arne Kavli -

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Juninatt i haven
20
Astrup, Nikolai(1880-1928)Juninatt i haven

Fargetresnitt med håndkolorering
34x41
Dobbeltsignert (oppå hverandre) nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
NOK 700 000–900 000
Tilslag
NOK 700 000
Kvennagong
21
Astrup, Nikolai(1880-1928)Kvennagong

40x50
Signert nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
NOK 700 000–900 000
Tilslag
NOK 700 000
Fugl på sten
22
Astrup, Nikolai(1880-1928)Fugl på sten

53x33
Signert nede t.h.: Astrup

Vurdering
NOK 700 000–900 000
Tilslag
NOK 1 300 000
Vårnatt og seljekall
23
Astrup, Nikolai(1880-1928)Vårnatt og seljekall

34,5x27
Signert i platen nede t.v.: NA
Signert nede t.h.: N. Astrup

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 400 000
Liten kornstaur
24
Astrup, Nikolai(1880-1928)Liten kornstaur

20x19,7
Signert nede t.h.: N. Astrup

Vurdering
NOK 250 000–350 000
Tilslag
NOK 460 000
Julaften på Sandalstrand
25
Astrup, Nikolai(1880-1928)Julaften på Sandalstrand

Tresnitt trykket i svart og lavering på tynt papir
33x50
Signert nede t.v.: N. Astrup

Vurdering
Tilslag
NOK 100 000
Juninatt, Prestegårdshagen
26
Astrup, Nikolai(1880-1928)Juninatt, Prestegårdshagen

Olje på lerret
56x78
Signert nede t.v.: Astrup.

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000
Japanerinnen 1912
27
Krohg, Per(1889-1965)Japanerinnen 1912

Olje på lerret
100x64,5
Signert og datert nede t.h.: Per Krohg - 1912

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 230 000
Fra Gilleleje 1916
28
Karsten, Ludvig(1876-1926)Fra Gilleleje 1916

Olje på lerret
91x110
Signert og datert oppe t.v.: Karsten -16

Vurdering
NOK 700 000–900 000
Tilslag
NOK 1 500 000
På solsiden
29
Rom, Henrik(1887-1919)På solsiden

Olje på lerret
75x60
Signert nede t.h.: Henrik Rom

Vurdering
Tilslag
NOK 250 000
Gunbjør vasker klær
30
Lund, Henrik(1879-1935)Gunbjør vasker klær

Olje på lerret
103x77
Signert nede t.v.: Henrik Lund

Vurdering
Tilslag
NOK 210 000
Ved vinduet
31
Lund, Henrik(1879-1935)Ved vinduet

Olje på lerret
87x70
Signert oppe t.v.: Henrik Lund-

Vurdering
Tilslag
NOK 250 000
Lektoren 1933
32
Lund, Henrik(1879-1935)Lektoren 1933

Olje på lerret
50x61
Signert og datert nede t.h.: Henrik Lund -33

Vurdering
Tilslag
NOK 130 000
Fra Kjelsøy 1929
33
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Fra Kjelsøy 1929

Olje på lerret
73x92
Signert og datert nede t.v.: Thorvald Erichsen. 29.

Vurdering
Tilslag
NOK 80 000
Hage med blomster 1903
34
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Hage med blomster 1903

Olje på lerret
66x81
Signert og datert nede t.v.: Thv. Erichsen 1903

Vurdering
NOK 100 000
Tilslag
NOK 100 000
Vinduet 1927
35
Erichsen, Thorvald(1868-1939)Vinduet 1927

Olje på lerret
60x73
Signert og datert nede t.v.: Thorvald Erichsen 27.

Vurdering
Tilslag
NOK 50 000
Kvinnehode 1954
36
Fjell, Kai(1907-1989)Kvinnehode 1954

Olje på lerret
62x50
Signert og datert nede t.h.: Kai Fjell -54

Vurdering
NOK 200 000–300 000
Tilslag
NOK 210 000
Såmannen 1965
37
Weidemann, Jakob(1923-2001)Såmannen 1965

Olje og tempera på lerret
120x210
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 65.

Vurdering
NOK 400 000–600 000
Tilslag
NOK 300 000
Impressions de la Nature 1981
38
Weidemann, Jakob(1923-2001)Impressions de la Nature 1981

Olje på lerret
60x50
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 81

Vurdering
Tilslag
NOK 64 000
Komposisjon 1984
39
Sitter, Inger(1929-2015)Komposisjon 1984

Olje på papir, lysmål
107x74
Signert og datert nede t.h.: Sitter 84

Vurdering
Tilslag
NOK 52 000
Twin mother by the Sea 1999
40
Nerdrum, Odd(1944-)Twin mother by the Sea 1999

Olje på lerret
164,5x195,5
Signert og datert på ombøyd del av lerretet t.v.: Nerdrum 98-99

Vurdering
NOK 600 000–800 000
Tilslag
NOK 800 000
41
Lysestaker

Sølv
H: 9 cm Vekt: 458 gr
Christiania, ca 1715. Barokk/regence. Mester: Albret Groth, virksom 1706-17.

Vurdering
Tilslag
NOK 80 000
42
Tedåse

Sølv
H: 7 cm B: 5,5 cm D: 3 cm Vekt: 111 gr
Christiania, ca. 1735. Regence. Mester: Romanus Friderichsen Møller (Müller) d.y., virksom 1723-44.

Vurdering
NOK 25 000–30 000
Tilslag
NOK 20 000
43
Skål på tre ben

Sølv
H: 5,5 cm Vekt: 95 gr
Bergen, 1780. Rokokko. Fullstemplet. Mester: Johan Helmich Hoff, virksom 1773-1795. Bergen bystempel med syv kuler. Guardein: Dithmar Kahrs, virksom 1781-1788. Årsstempel: 81 (?). Månedsstempel: Krepsen 21/6-22/7.

Vurdering
NOK 15 000–18 000
Tilslag
NOK 11 000
44
Fat

Sølv
H: 3 cm L: 23,5 cm B: 18 cm Vekt: 275 gr
Drammen (Bragernes/Strømsø), ca 1760. Rokokko. Mester: Jacob Jensen Smidt, virksom 1741-1787.

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
45
Tedåse på tre ben med lokk

Sølv
H: 12,5 cm Vekt: 107 gr
Bergen, 1768. Fullstemplet. Mester: Hans Blytt Hind, virksom 1757-76, dette stempelet med året 1768. Bergen bystempel med året 1768. Guardeiner: Jens og Dithmar Kahrs, virksomme 1765-1781. Månedsstempel: Løven 22/7-21/8.

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
46
Luktevannshus

Sølv
H: 7 cm Vekt: 43 gr
Bergen, 1766. Fullstemplet. Mester: Jan Jansen Greve d.e., virksom 1764-1808. Bergen bystempel med året 1766. Guardeiner: Jens og Dithmar Kahrs, virksomme 1765-1781. Månedsstempel: Skytten 22/11-21/12.

Vurdering
NOK 10 000–12 000
Tilslag
NOK 42 000
47
Luktevannshus

Sølv
H: 8 cm Vekt: 56 gr
Christiania, 1778. Mester: Lars Hess, virksom 1775-80.

Vurdering
NOK 10 000–12 000
Tilslag
NOK 13 000
48
Skål

Sølv
L: 17 cm B: 14 cm H: 7,3 cm Vekt: 260 gr
Trondheim, ca 1760. Rokokko. Mester: Tore Andreas Friis, virksom 1756-77.

Vurdering
NOK 25 000–30 000
Tilslag
NOK 20 000
49
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 17,6 og 17,8 cm.
Nøstetangen, ca. 1750-60.

Vurdering
Tilslag
NOK 35 000
50
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 17,2-17,5 cm.
Nøstetangen, ca. 1750-60.

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
"Slanger med butte Klokker Chrystal"
51
Vinglass"Slanger med butte Klokker Chrystal"

Grålig glass
H: 16 cm
Nøstetangen, ca. 1760-70.

Vurdering
Tilslag
NOK 80 000
"Grev Molke"
52
Vinglass"Grev Molke"

Grålig glass
H: 16 cm
Nøstetangen, ca. 1760-1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 19 000
53
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 14,5 cm.
Nøstetangen, ca. 1750-1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 20 000
54
Vinglass"Chrystal Desert"

Ametystfarget glass
H: 14,7 cm
Nøstetangen, ca. 1760-70.

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
55
Vinglass"Chrystal Desert"

Ametystfarget glass
H: 14,7 cm.
Nøstetangen, ca. 1760-70.

Vurdering
Tilslag
NOK 15 000
"Chrystal Desert"
56
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 18 cm
Nøstetangen, ca 1760.

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
"Chrystal Desert"
57
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 16 cm
Nøstetangen, ca 1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
58
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 16,4 cm
Nøstetangen, ca. 1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 17 000
59
Vinglass"Chrystal Desert"

Grålig glass
H: 16,2 cm
Nøstetangen, ca. 1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
60
Vinglass"Perl Kelchen"

Grålig glass
H: 15,5 cm.
Nøstetangen/Hurdal, ca. 1750-1800.

Vurdering
Tilslag
NOK 12 000
61
Vinglass

Grålig glass
H: ca 15 cm
Nøstetangen/Hurdal, ca. 1760-1808.

Vurdering
NOK 20 000–25 000
Tilslag
NOK 16 000
62
Vinglass

Grålig glass
H: 16 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
63
Vinglass

Grålig glass
H: 15,6 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
64
Vinglass

Grålig glass
H: 15,6 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
65
Vinglass

Grålig glass
H: 15,2 cm.
Nøstetangen/Hurdal, ca. 1770-1800.

Vurdering
Tilslag
NOK 10 000
66
Vinglass

Grålig glass
H: 15 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 8 000
67
Vinglass

Grålig glass
H: 15,2 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 9 000
68
Vinglass

Grålig glass
H: 14,5 cm.
Nøstetangen/Hurdal, ca. 1760-1800.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
69
Vinglass

Grålig glass
H: 15,3 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
70
Vinglass

Grålig glass
H: 15,5 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
71
Vinglass

Grålig glass
H: 15,5 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
72
Vinglass

Grålig glass
H: 15,3 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
73
Vinglass

Grålig glass
H: 17,3 cm
Antageligvis Nøstetangen, ca. 1750-1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
74
Vinglass

Grålig glass
H: 17 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 6 000
75
Vinglass

Grålig glass
H: 16,5 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 500
76
Vinglass

Klart glass
H: 16 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
77
Vinglass

Klart glass
H: 16 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
78
Vinglass

Grålig glass
H: 16 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
79
Vinglass

Klart glass
H: 15,8 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
80
Vinglass

Klart glass
H: 15,5 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 500
81
Vinglass

Grålig glass
H: 15,5 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
82
Vinglass"Perl Kelchen"

Grålig glass
H: 16 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 5 000
83
Vinglass"Perl Kelchen"

Grålig glass
H: 15,5 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
84
Vinglass"Perl Kelchen"

Klart glass
H: 16,8 cm

Vurdering
85
Vinglass"Perl Kelchen"

Klart glass
H: 16,5 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
86
Vinglass"Danziger Kelchen"

Ametystfarget glass
H: 16,5 cm.
Nøstetangen, ca. 1770.

Vurdering
Tilslag
NOK 7 000
87
Vinglass"Danziger Kelchen"

Grålig glass
H: 16 cm.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 000
88
Vinglass"Danziger Kelchen"

Grålig glass
H: 16 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
89
Vinglass

Klart glass
H: 15,3 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
"Nøgen Jomfru"
90
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Grålig glass
H: 16 cm
Antageligvis Nøstetangen/Hurdal, ca. 1760-1808.

Vurdering
Tilslag
NOK 4 500
91
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Klart glass
H: 16,2 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 3 000
92
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Grålig glass
H: 16 cm.

Vurdering
NOK 3 000–5 000
Tilslag
NOK 1 500
93
Vinglass"Nøgen Jomfru"

Klart glass
H: 15,5 cm

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
94
Hetvinsglass

Klart glass
H: ca 16 cm

Vurdering
95
Vinkaraffel

Grålig glass
H: 19 cm
Hurdal, ca. 1790-1810.

Vurdering
Tilslag
NOK 31 000
96
Vinkaraffel med stopper

Grålig glass
H: 26,5 cm inkl. stopper
Hurdal, ca.1780.

Vurdering
Tilslag
NOK 17 000
97
Vinglass

Klart glass
H: 13,5 cm
Hurdal, ca. 1800-1810.

Vurdering
Tilslag
NOK 11 000
98
Hetvinsglass

Grålig glass
H: 12,2 cm
Hurdal, ca. 1810.

Vurdering
Tilslag
NOK 2 000
99
Hetvinsglass

Grålig glass
H: 15 cm
Antageligvis Hurdal/Gjøvik, 1800-tallet.

Vurdering
NOK 3 000–5 000
Tilslag
NOK 3 000
100
Vinglass

Grålig glass
H: 15,5 cm
Hurdal/Gjøvik, ca. 1780-1820.

Vurdering
NOK 3 000–5 000
Tilslag
NOK 3 000
101
Vinglass

Klart glass
H: 15,5 cm
Hurdal/Gjøvik, ca. 1800-1830.

Vurdering
NOK 7 000–9 000
Tilslag
NOK 6 000
102
Lokkpokal

Klart glass
H: 29,5 cm.
Hadeland, ca. 1900.

Vurdering
NOK 5 000
103
Potpourikrukke med lokk

Blått glass
H: 33 cm.
Gjøvik Glassverk, ca. 1820. Empire.

Vurdering
Løveflaske
104
LommelerkeLøveflaske

Grønlig glass
L: 16 cm.
Gjøvik, ca. 1810-1840.

Vurdering
NOK 1 000–1 500
Tilslag
NOK 800

Motta nyheter, oppdateringer og invitasjoner på epost

Meld deg på