Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00
Thygesen, Rudolph(1880-1953)
Grantrær

Olje på lerret
79x66
Signert nede t.h.: R. Th.

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen. Påtegnet med annen tittel på lapp på baksiden: "Vinter på Nordstrand". Notert samme sted: "Malt ca 1905".

Kunstnernes Hus, Oslo, Minneutstilling 16.11.-01.12.1957, kat.nr. 12 med tittel: "Grantrær".

Vurdering

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 36 000

LITTERATUR: Ingeborg Wikborg: «Thygesen, Rudolf (Rudolph)», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 4, s. 238-241.

Rudolph Thygesen var opptatt av Paul Gauguin og syntetismen, og i dette maleriet kan man ane at inspirasjonskilden var denne franske kunstneren.

Ved bevisst bruk av koloritt og formale elementer skaper Thygesen en original flatekomposisjon hvor vi opplever dybde og rom i forskjellige plan. Wikborg.