Karsten, Ludvig(1876-1926)
Hest 1923
Olje på lerret
37x41
Signert og datert nede t.h.: Karsten -23
Vurdering
Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00
Tilslag NOK 72 000
Olje på lerret
37x41
Vurdering
LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.
I 1923 var Ludvig Karsten i lang tid opptatt av arbeidet med en stor komposisjon av motivet Golgata. I maleriet er det i bakgrunnen to hester. Kanskje er dette maleriet en studie til bruk i Golgata. Studien kan også være utført senere.
Versjonen av Golgata fra 1923, olje på lerret 250x287, befinner seg i Statens Museum for Kunst i København. Museet kjøpte bildet høsten 1923. S. 173-176.