Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00
Karsten, Ludvig(1876-1926)
Hest 1923

Olje på lerret
37x41
Signert og datert nede t.h.: Karsten -23

Vurdering

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 72 000

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.

I 1923 var Ludvig Karsten i lang tid opptatt av arbeidet med en stor komposisjon av motivet Golgata. I maleriet er det i bakgrunnen to hester. Kanskje er dette maleriet en studie til bruk i Golgata. Studien kan også være utført senere.

Versjonen av Golgata fra 1923, olje på lerret 250x287, befinner seg i Statens Museum for Kunst i København. Museet kjøpte bildet høsten 1923. S. 173-176.