Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00
Kavli, Arne(1878-1970)
Kystlandskap med brygge

Olje på lerret
66x80
Signert nede t.h.: A- Kavli-

Fra Rønnes.

Vurdering

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Anne Marie Lorck: «Arne Kavli Fra dunkle Jærlandskap til lyse sommerdager», utstillingskatalog Oslo Kunstforening 1998.

Arne Kavli giftet seg for tredje gang i 1925 med Thony Drude Isachsen (1897-1986), og det året leiet de for første gang sommerhus på Rønnes ved Grimstad. Hvert år kom de tilbake til sitt sommerparadis, og Arne Kavli var begeistret for alle motivene han fant her, både innenfor og utenfor hageporten. Ekteparet leiet seg inn på Rønnes hver sommer i 25 år, og i 1952 kjøpte de stedet. Igjen og igjen kom Arne Kavli til å tolke motiver fra dette hans eget sommerlandskap, men han lar det ikke forfalle til rutine. Motivene er ofte til å kjenne igjen, men de har alltid en friskhet, som viser at kunstneren har gått til oppgaven med konsentrasjon og interesse.