Auksjon mandag 28. november 2016 kl 18:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Landskap med kuer 1880

Olje på lerret
72x116
Signert og datert nede t.h.: Chr. Skredsvig. Paris 80.

Reed Thomsen 69. FSS73.

Kunstnernes Hus, Oslo 1954, ikke i katalog.

Vurdering

Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 90 000

LITTERATUR: Ingrid Reed Thomsen: «Skredsvig, Christian», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 3, s. 585-590.
Magne Malmanger: «Christian Skredsvig», Nordiske stemninger, katalogdel, utstillingskatalog Nasjonalgalleriet Oslo 1987.
Figenschou, Schjoldager, Sissener: Christian Skredsvig, Oslo 2018, kat.nr. 73.

I litteraturen fra 2018 som er kommet til etter at vi hadde dette maleriet for salg, står det at bildet er malt i nærheten av Caen i Normandie sommeren 1880.

I 1875 studerte Skredsvig i Paris, og var en tid elev av Léon Bonnat. Til en begynnelse opplevde han imidlertid den moderne franske kunst som forvirrende og vanskelig tilgjengelig. I de følgende år foretrakk han derfor å arbeide videre i München … 1879 dro Skredsvig igjen til Paris, hvor han denne gang skulle forbli i en årrekke og hvor han fikk sitt egentlige gjennombrudd.

Han briljerte med sin dyktighet som dyremaler, og ble antatt på Salonen med et dyremaleri i 1880.

Året etter opplevde han sin største suksess, idet hans store bilde «Ferme à Venoix» ble belønnet med en gullmedalje på Salonen. Malmanger, s. 302.

Skredsvig hadde nå utrolig raskt tilegnet seg den franske friluftsrealismens prinsipper, og var kanskje den av de norske som ble mest «fransk». Man kan tydelig se den franske innflytelse i dette maleriet fra malere som Corot, Millet og Emil van Marcke de Lummen, med de fine gråtonene over det franske landskapet.