Auksjon mandag 28. november 2016 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Fransk landsby

Olje på lerret
65x81
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Vurdering

Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 95 000

LITTERATUR: Vidar Poulsson: «Thaulow, Johan Fredrik (Frits eller Fritz)», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 4, s. 196-203.

Frits Thaulow oppholdt seg i Dieppe i 1894 til 1898, hvor han malte flere blåtonende malerier. Han malte fra en landsby i nærheten og kanskje kan dette maleriet være ett av dem:

Han malte noen nattstykker fra landsbyen Arques-la Bataille som viser ham som stemningsmaler. S. 200.

Thaulow oppholdt seg mange forskjellige steder, så bildet kan også være fra en annen landsby. I 1892 flyttet han med sin familie til Frankrike og kom til å være bosatt mange steder, særlig i Nord-Frankrike.

Den bløte atmosfære i de nordfranske kystbyer appellerte til ham, og Thaulow oppdaget måneskinnets lys over landsbyens hus og torg. S. 200.