Auksjon mandag 28. november 2016 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Tarbert slott Skottland

Penn og akvarell på papir, oppklebet på papp,
45x72
Signert og stedsbestemt nede t.h.: HF Gude Tarbert Schottland

Malt i 1877. Påtegnet på baksiden av innrammingen: "Nachlass Hans Gude Serie IX no. 61 Tarbert Castle Schottland Hans Gude".

Vurdering

Auksjonert mandag 28. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 13 000

LITTERATUR: Lorentz Dietrichson og Hans Gude: «Af Hans Gudes Liv og Værker» og «Kunstnerens Livserindringer», Hans Gude,Kristiania 1899.
Frode Haverkamp: Hans Gude, Oslo 1992, se avbildet landskapet fra en annen vinkel: Landskap ved Tarbert Castle, Skottland 1877, penn og akvarell, 35,8x54,4 cm, Nasjonalgalleriet, s. 35.

Hans og Betsy Gudes reise i Skottland sommeren 1877 varte ikke lenger enn fire uker, så de begrenset oppholdet til stedene Arran, Tarbert og Oban. Haverkamp, s. 35.

Gude forteller i sine livserindringer om denne reisen blant annet:

Jeg havde blot 4 Uger at være i Skotland, saa jeg maatte indrette mig derefter, og valgte 3 Steder at opholde mig paa: Arran, Tarbert og Oban, paa hvert Sted 8 Dage, og Resten til Reisen. … Fortryllende Natur var der, og mine Forventninger om Skotland blev langt overtrufne. Det har jo stor Lighed med Norge; men ved den sydligere Beliggenhed har Vegetationen, det være nu Træer, hvor de findes, eller Planter og Moser, en fyldigere Væxt, og Øklimaet gjør Luften synligere, saa Landskabet indhylles i en fin, gjennemsigtig Taage. Men det, som gjør Skotland forskjelligt fra Norge, er navnlig alle de synlige Minder om Menneskenes Liv her gjennem Aarhundreder, historiske og poetiske Minder. Det er det virkelige «romantiske» Landskab med de gamle Byer, som staar der den Dag i dag ganske saadan, som den gang, de blev beleirede af fiendtlige Claner; der er de epheubehængte, massive Broer, de gamle Borge og Casteller, mange slet ikke i Ruiner, Abbedierne og Bøndernes smaa stenbyggede Cottager – Altsammen af den mest maleriske Virkning, og fuldt af Stof for Fantasien. … Her blev nu et Arbeide fra tidlig om Morgenen til sent om Aftenen, trolig understøttet af min Hustrus aldrig manglende Deltagelse. … I Fiskerhavnen Tarbert var det især Havnen med Fartøier, jeg fik. Gudes livserindringer, s. 106-107.

Denne akvarellen er akkurat fra dette stedet som Gude her spesielt nevner.