Auksjon mandag 12. desember 2016 kl 14:00
Løvetemmeren

Litografi trykket i svart på middels tynt blågrått papir
Arket: 632x637 mm Motivet: 490x500 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

Påtegnet med blyant nede t.v.: "No 1. 13/12 1916 Nielsen". Trykket av Nielsen.

1916
Woll 598 D.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 000–17 500EUR 11 000–16 500

Auksjonert mandag 12. desember 2016 kl 14:00

Tilslag NOK 170 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch - Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Munch har laget litografi av tiger- og løvetemmeren Sawade både med en tiger og en løve. Se Woll kat.nr. 597 og 598. I begge tilfeller har kunstneren også fått trykket eksemplarer fra de samme steinene hvor enten dyret eller temmeren er maskert bort, og i dette tilfellet er det laget en egen rammekant rundt motivet av bare løven. Sawade opptrådte etter all sannsynlighet, som det står hos Woll, på Hagenbecks sirkus under besøk i Oslo. Woll, under kat.nr. 597, s. 380.