Keyser, Ragnhild(1889-1943)
Sydlandsk landskap med hus
Olje på lerret
41,5x32
Signert nede t.h.: Ragnhild Keyser
Vurdering
NOK 15 000USD 1 700EUR 1 600
Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00
Tilslag NOK 16 000
Olje på lerret
41,5x32
Vurdering
NOK 15 000USD 1 700EUR 1 600
LITTERATUR: Steinar Gjessing: "Keyser, Ragnhild", Norsk kunstnerleksikon, nkl.
I begynnelsen av 1920-årene malte K. en rekke komposisjoner hvor landskap, hus og trær på halvkubistisk manér omformes til en fast arkitektonisk helhet ("Cahors 1922"). Flere av arbeidene er vakkert, om enn noe nølende, gjennomført i en behersket fargeholdning dominert av jordbrunt, grått og olivengrønt.