Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Gundersen, Gunnar S. (1921-1983)

Olje på lerret
88x93
Signert nede t.h.: G. S G.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000 USD 23 300–34 900 EUR 21 300–32 000

Tilslag NOK 420 000

LITTERATUR: Arne Eggum: "Gundersen, Gunnar S.", Norsk kunstnerleksikon, Nkl.

Gundersen, ofte bare kalt Gunnar S., debuterte på Høstutstillingen i 1947 med maleri og grafikk. Etter en tidlig fase med tradisjonelt utformede landskapsmotiver, rendyrket han, som en av de første norske kunstnere, et nonfigurativt formspråk. Hans medium har i overveiende grad vært staffelimaleriet, men han har også en betydelig innsats bak seg når det gjelder grafikk og monumentalkunst i forskjellige teknikker.

Tilskyndet av bl.a. studiereise på kontinentet i 1949, ble Gundersen sterkt opptatt av den konstruktive stilretning, som talte Victor Vasarely og Auguste Herbin blant sine pionerer. Denne kunstretning spredte seg i Europa og Amerika i tiden omkring 1950. I Sverige dominerte skolen langt på vei kunstlivet, og i Danmark skapte Richard Mortensen og Robert Jacobsen kunstverk som i kvalitet og betydning regnes med blant retningens ypperste. På få og sporadiske unntak nær, er G. den eneste norske kunstner som over tid har rendyrket dette formspråk, hele tiden i levende kontakt med hva som ellers har rørt seg ute i Europa.