Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

Follestad, Dorothea (1855-1921)
Kvinneportrett 1885

Olje på plate
90x60
Signert og datert nede t.h.: Dorothea Follestad 1885

Påtegnet på lapp på baksiden av platen: "Lod No 692".

Auksjonert torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 4 800–7 100 EUR 4 300–6 400

Tilslag NOK 30 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm, Nkl.
Anne Wichstrøm: Kvinneliv Kunstnerliv, Oslo 1997.

Dorothea Follestad var portrettmaler, men malte i senere år også landskaper. Hun debuterte på Industri- og Kunstutstillingen i Kristiania i 1883 med tre bilder. 1884–87 var hun en flittig utstiller i Bergens Kunstforening og hadde der suksess med sine portretter. Det førte til bestillinger som gav anledning til det korte oppholdet hos Stauffer-Bern i Berlin. (I 1885-86). Hun hadde flere bilder på Høstutstillingen 1885–87. Follestads portretter fra 80-årene er friskt og direkte malt med god karakteristikk av modellen. Nkl.

Loddnummeret som står bakpå maleriet kan tyde på at det er ett av bildene av henne som ble utstilt i Bergens Kunstforening. Vanlig prosedyre var at malerier ble kjøpt inn av foreningen og utloddet blant medlemmene.