Auksjon torsdag 8. juni 2017 kl 18:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Budeie med kyr ved skogstjern

Olje på lerret
60,5x95,5
Signert nede t.v.: Christian Skredsvig.

Vurdering
NOK 200 000–300 000USD 23 800–35 700EUR 21 300–31 900

Auksjonert torsdag 8. juni 2017 kl 18:00

LITTERATUR: Ingrid Reed Thomsen: Chr. Skredsvig, Oslo 1995.

Christian Skredsvig var elev av J. F. Eckersbergs malerskole og elev ved Den kongelige tegneskole i Kristiania fra 1869 til 1870 og han var elev av Vilhelm Kyhn og hadde friplass ved kunstakademiet i København i årene 1870 til 1874. Han hadde også vært elev av Léon Bonnat i Paris før han kom til München, hvor han var fra 1875 til 1879.

Skredsvig ble aldri elev av det berømte kunstakademiet i München i motsetning til de fleste av vennene. Hva grunnen var, vet vi ikke. Kanskje skyldtes det mangel på penger, eller at han hadde fått nok av læreanstalter. Nå følte han kan hende at han hadde gode nok kunnskaper til å arbeide på egen hånd. ...
En viss veiledning fikk Skredsvig likevel hos Tysklands dyktigste dyremaler på denne tiden, Heinrich Zügel (1850-1941). Noe fast elevforhold ble det aldri, og senere bagatelliserte han det: "Jeg blev paa en Maade Elev af en Professor i München. Det vil si: jeg skulde været Elev af ham, men jeg var saa beskeden og han saa efterladende, at jeg kun fik en eneste Time. Paa denne ene Time lærte jeg imidlertid en ustyrtelig Mængde jeg vilde ikke undværet for alt i verden".
Bekjentskapet var nok noe mer enn det Skredsvig antyder. Da han skulle søke om States stipend i 1877, skrev Zügel en meget velvillig anbefaling og fremhevet hans utpregede talent for dyremaleri.
S. 37.