Auksjon torsdag 23. november 2017 kl 18:00
Vogn, dukke og fugl i blomstereng 1955

Olje på lerret
98x136
Signert og datert nede t.h.: Weidemann 55

Vurdering
NOK 30 000–50 000USD 3 700–6 100EUR 3 200–5 300

Auksjonert torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 62 000

I 1948 debuterte han på Høstutstillingen og i 1950 hadde han en stor utstilling med 55 malerier i Kunstnernes Hus. Han fikk sitt første utsmykningsoppdrag for Mesna kartongfabrikk til direksjonsværelset i 1950. For dette sitt første arbeid i monumental størrelse (165x338 cm) valgte han en dekorativ stil med et landskap som brer seg ut i bakgrunnen, men hvor forgrunnen dominerer med sin utpregede flatevirkning. Det er som en frodig fabelverden han har skapt med lysende blomster og kraftig bladverk, hvor insekter av alle slag regjerer. Sommerfuglene er spektakulære der de flyr over landskapet og viser sine vinger i fantastiske mønstre og farger. Dette formspråket kom ikke Weidemann tilbake til, utenom som et blaff i 1952, som Hellandsjø sier, s. 96.

Også her har Weidemann benyttet seg av denne dekorative flatestilen med fullt av blomster i form av store, lyse kronblad som får dominere hele lerretsflaten.