Munch-Auksjonen 2017

Auksjon mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Visning 6.-11. desember.
Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Munch, Edvard (1863-1944)
Sjalusi II

Litografi trykket i svart på tynt japanpapir, doublert på tynt japanpapir
Arket: 653x777-785 mm Motivet: 470x564-567 mm
Usignert

1896
Woll 69.

Auksjonert mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 600 000–800 000 USD 72 800–97 100 EUR 61 800–82 300

LITTERATUR: Peter W. Guenther: Edvard Munch, travelling exhibition The University of Houston 1976
(vandreutstilling Universitetet i Houston 1976).

Gustav Schiefler observerte i “Verzeichnis des graphischen Werks Edvard Munchs”, Berlin 1907, s. 17:

Han viser sjalusi i de forpinte trekkene til en mann med intense, skinnende øyne og et tilspisset skjegg, på en slik måte at man kan tro det er en selv som opplever de smertefulle stikk av begjær. Scenen som den martrede mannen ser for sitt indre øye er uttrykt i bløte, bølgene linjer der hans elskede står naken foran hans rival. S. 84.