25 år Jubileumsauksjonen Fokus 1900

Auksjon torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Visning 15. - 23. november

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Kavli, Arne (1878-1970)
Kvinne og barn på brygge

Olje på lerret
103x109
Signert nede t.h.: A - Kavli

Auksjonert torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000 USD 36 700–48 900 EUR 31 700–42 200

Tilslag NOK 380 000

LITTERATUR: Nils Messel: «Arne Kavli», Nkl og Nbl.

Mellom 1900 og 1914 oppholdt Arne Kavli seg vekselvis mellom København og Paris og kom i kontakt med modernistiske retninger innenfor kunsten. Han ble påvirket av Ludvig Karsten og Edvard Munch, og den franske impresjonismen og fauvismen. Han møtte Matisse-elevene og blir gjerne som dem kalt nyimpresjonist. Arne Kavli er en av de markante blant dem, selv om han ikke var elev ved skolen.

Skjønt meget forskjellige, holdt de (nyimpresjonistene) med sin nærmest programmatiske individualisme fast ved et realistisk uttrykk hvor farge og strøk gav karakter og nerve til fremstillingen.

Dette maleriet er et typisk eksempel på det Arne Kavli nå interesserte seg for å male. Fargene spiller mellom komplementære kontraster som rødt-blått og grønt-gult. Han skildrer «la vie moderne», hvor det moderne mennesket med fritid kan nyte det gode livet en sommerdag.