Auksjon torsdag 23. november 2017 kl 18:00
Mannsfigur i bylandskap

Olje på plate
50x61
Signert nede t.h.: Weidemann

Vurdering
NOK 40 000–60 000USD 4 900–7 300EUR 4 200–6 300

Auksjonert torsdag 23. november 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 40 000

I 1950-årene malte Jakob Weidemann mange figurative bilder, med andre ord bilder hvor man lett kan se hva bildet forestiller.

Til tross for alle disse figurative bildene er det det abstrakte formspråk som alt overveiende preger Weidemanns maleri i 50-årene. Først rundt 1950-51 i de rent konkrete, geometrisk-abstrakte komposisjonene, så fra 1955-56 også i lyrisk-abstrakte bilder med basis i naturen. For første gang viste hans kunst da en sterk tilknytning til det franske abstrakt-ekspresjonistiske maleri, til kretsen rundt Bazaine. S. 82.