Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Sundt-Hansen, Carl(1841-1907)
En forherdet 1896

Olje på lerret
108x93
Signert og datert nede t.h.: Carl SundtHansen 1896

Påtegnet på plakett på rammen: "Carl Sundt Hansen En Forhærdet".

Berlin 1896.
1814 – 1914 Norges Jubilæumsutstilling, Kristiania 1914, kat.nr. 297, avbildet under Den retrospektive avdeling, upag., med tittel: "En forhærdet".
Kunstnerforbundet, Oslo, "Carl Sundt-Hansen", 21. februar-6. mars 1974, kat. nr. 20.

Proveniens:

Grosserer Rasmus Meyer, Bergen (1914).
Gustav Rabo, Lier, kjøpt av ham i 1938.
Arv i Rabos familie til i dag.

Vurdering
NOK 600 000USD 73 900EUR 63 500

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 660 000

Solgt for NOK 660 000

LITTERATUR: Utstillingskatalog 1814 – 1914 Norges Kunst Jubilæumsutstillingen, Kristiania 1914, kat. nr. 297, avbildet i katalogen under Den retrospektive avdeling, upag.
Holger Koefoed: "Carl Sundt-Hansen, forord", utstillingskatalog Kunstnerforbundet, Oslo 1974.
Hild Sørby: Carl Sundt-Hansen 1841 -1907, Stavanger 1976, kat. nr. 85, avbildet s. 58, omtalt s. 57.

Maleriet «En forherdet» blir regnet som et av Sundt-Hansens hovedverk. Det er et av de svært få maleriene av Sundt-Hansen som ennå befinner seg i privat eie.

Carl Sundt-Hansen er en av våre mest markante malere under realismen. Alle detaljer er fotografisk nøyaktig gjort rede for.

Sundt-Hansen tilstrebet en klarhet i komposisjonen, og den nøkterne, disiplinerte stil passer godt til de alvorsfylte situasjoner han skildret i sine beste arbeider. Koefoed, s. 4.