Katalog
25 år Jubileumsauksjonen Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Visning 27. november - 4. desember

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Balke, Peder (1804-1887)
Nordlys

Olje på plate
8,8x11,2
Signert nede t.v.: Balke

Kommer for salg mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 150 000–200 000 USD 18 500–24 600 EUR 15 900–21 200

Gi forhåndsbud

Balke har i dette maleriet benyttet seg av den teknikken han hadde utviklet til et sant mesterskap på midten av 1850-tallet. Han la tynn maling på hvit grunn, og fordrev malingen med pensel, kniv eller svamp slik at den lyse grunnen skinner gjennom de mørkere malinglagene. I dette maleriet har han på denne måten fått frem nordlyset på en slående måte. Kontrasten mellom de lyse og mørke partiene gir komposisjonen et ekte romantisk preg.