25 år Jubileumsauksjonen Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Visning 27. november - 4. desember

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Nielsen, Amaldus Clarin (1838-1932)
Ved Cadiz 1925

Olje på lerret
60x94
Signert nede t.v.: Amaldus Nielsen
Datert nede t.h.: 1925

Signert og påtegnet med tittel, antagelig av kunstneren, på baksiden, på blindrammen: "Ved Cadiz af Amaldus Nielsen".

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 40 000–60 000 USD 4 900–7 400 EUR 4 200–6 300

LITTERATUR: Tommy Sørbø: "Amaldus Nielsen", Nkl.

Våren 1860 foretok Amaldus Nielsen en sjøreise til Cadiz i Spania, og malte en rekke lysfylte sjøstudier (Oslo kommunes kunstsamlinger) som med sin frie penselføring og sterke farger fikk en nesten impresjonistisk friskhet.

Disse sjøstudiene la grunnlag for flere store komposisjoner som her, i kommende år for kunstneren.