25 år Jubileumsauksjonen Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Visning 27. november - 4. desember

Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Sømme, Jacob (1862-1940)
Kveldsstemning 1900

Olje på lerret
91x82
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: Jacob Sömme 1 Juli 1900

UTSTILT:

Kunstforeningen, Bergen.

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 100 000–150 000 USD 12 300–18 500 EUR 10 600–15 900

Tilslag NOK 100 000

LITTERATUR: Oscar Thue og Hild Sørby: "Jacob Kielland Sømme", Nkl.

Sømme vokste opp i en velstående, kulturelt interessert familie. I slekten var flere kunstnere, som maleren Kitty Kielland, forfatteren Alexander Kielland og billedhuggeren Valentin Kielland. Helt fra barndommen av var Sømme opptatt av å tegne og male, og 20 år gammel drog han til akademiet i München. Her arbeidet han innenfor en tidstypisk naturalistisk stil og malte både landskap, figurbilder, portretter og stilleben. ... . Under et opphold i Kbh. 1890–92 ble han influert av symbolistiske og nyromantiske strømninger, og han gikk over til en dypstemt, ofte blålig fargeholdning og en noe ornamental stilisering av motivene ... .

I dette bildet har Sømme fått frem et ekte nyromantisk preg med en rødlig aftenhimmel i bakgrunnen som svakt lyser opp motivet, med de skyggefulle, store bygningene som speiler seg i det stille vann i forgrunnen. Den lyse, nordiske sommer-aften og -natt ga kunstnerne mulighet for å formidle en dyp, melankolsk stemning i et motiv.