Munch-Auksjonen 2017

Auksjon mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Visning 6.-11. desember.
Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Munch, Edvard (1863-1944)
Den fri kjærlighets by

Litografi trykket i svart på tykt hvitt papir
Arket: 432x295 mm Motivet: 312x235 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edv Munch

1908-09
Woll 365.

Auksjonert mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 20 000–30 000 USD 2 400–3 600 EUR 2 100–3 100

Tilslag NOK 40 000

LITTERATUR: Arne Eggum og Gerd Woll: "Alfa og Omega", utstillingskatalog med Edvard Munchs tekst "Fra den fri kjærlighets by" Munch-museet, Oslo 1981.
Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012.

Under kat.nr. 365 hos Woll 2012, står det blant annet at det finnes:

Eksemplar med følgende tekst skrevet med blyant:

"Malerens Sang ved Porten. På nøgen fod jeg vandret længe, tørstet sultet drev lit Gjøn, mens jeg længet efter Vinen, efter Kvindens Mjød på Læben om jeg kunde hvile lidt, lægge Hovedet til Blund. For en stakket liden Stund, hos en Mø med Mjød på Læben. Skue ind i Paradiset, det på Jorden Piger har. Drømme lidt om Paradiset. Dette som i Himlen var. Piger har så meget fagert, Guld Haar og Øine blanke. Brystet hvælver sig så stort, dette har vor Herre gjort. Herlig hvile er en Pig for en Konge uden Rige".

Set utst. kat. Munch-museet 1981, der Munchs dramautkast "Den fri kjærligheds by" er gjengitt i sin helhet. Woll 2012, s. 269.