Munch-Auksjonen 2017

Auksjon mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Visning 6.-11. desember.
Hverdager 10:00 - 18:00. Lørdag og søndag 12:00 - 16:00.

Munch, Edvard (1863-1944)
Brosjen. Eva Mudocci

Litografi trykket i svart på middels tykt gulhvitt papir
Arket: 690x580 mm Motivet: 610x470 mm
Signert med blyant nede t.h.: Edvard Munch

1903
Woll 244.

Auksjonert mandag 11. desember 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 2 000 000–3 000 000 USD 242 800–364 200 EUR 205 800–308 800

Tilslag NOK 2 400 000

LITTERATUR: Gerd Woll: Edvard Munch – Samlede grafiske verk, Oslo 2012, kat.nr. 244.

Thiis skrev om Bella Edwards og Eva Mudocci: “Jeg gjorde deres bekjentskap i Trondhjem før Munch under en konsertturné, hvor vi laget en liten fest for dem i vårt hjem på Stavne. Broshen som Eva Mudocci bærer, er et norsk bondesmykke som jeg ved denne anledning forærte henne». (Thiis 1933, s. 252, fotnote). S. 221.

Den britiske fiolinistinnen Evangeline Muddock (1883-1953) tok kunstnernavnet Eva Mudocci og holdt en rekke konserter sammen med den danske pianistinnen Bella (Isabella) Edwards (1866-1954). De opptrådte i flere norske byer i 1902, 1904, 1907 og 1909. Munch traff dem antagelig først i Paris i 1903. S. 219.