Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
Kjætten på Dovre

Olje på plate
82x56
Signert nede t.v.: Th. Kittelsen.

Påtegnet med tittel på baksiden av innrammingen.

Oslo Kunstforening, 21. januar-1. mars 1964, kat.nr. 723. Th Kittelsens Lauvlia, 1997. Th Kittelsens Lauvlia, 2000. Th Kittelsens Lauvlia, 2009. Th Kittelsens Lauvlia, 2011.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 12 400–18 600EUR 10 400–15 500

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 100 000

LITTERATUR: Wikipedia.

«Kjetta på Dovre» er et norsk folkeeventyr som handler om en mann som trenger hus til seg selv og Kvitbjørnen sin. Menneskene som bor der sier at det går bra, for hver vinter kommer det troll, og tar seg inn i huset. Folkene flytter ut for vinteren, etter de har dekt opp til festmåltid for trollene. Mannen etterlater bjørnen under bordet. Og når trollene kommer, prøver en av de yngste å mate det han tror er en katt, med pølse. Bjørnen svir seg på snuten, og jager ut alle trollene. Neste år roper trollene på Halvor, huseieren. De lurer på om kjetta fortsatt er der. Halvor sier at det er hun,og at hun har ynglet, og fått syv unger til. Da sier trollene at de aldri skal komme igjen, og drar.

Eventyret er et eksempel på at Dovrefjell har hatt en mytisk status i norsk folkediktning og folketro, som et sted der det er samlet spesielt mye trollskap. Asbjørnsen og Moes bruk av stedsnavnet i dette eventyret og i «Høna som skulle til Dovrefjell for at ikke all verden skulle forgå» har i sin tur bidratt til den særlig stillingen som Dovrefjell har i nordmenns bevissthet også i dag.