Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Normann, Adelsteen(1848-1918)
Fra Reine i Lofoten 1880

Olje på lerret
60x96
Signert og datert nede t.v.: A Normann Dsf 80

Vurdering
NOK 80 000–100 000USD 9 900–12 400EUR 8 300–10 400

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 135 000

LITTERATUR: Anne Aaserud: Adelsteen Normann. Fra Bodø til Berlin, Stamsund 2013.

Adelsteen Normann har malt motivet fra Reine med et yrende liv i fiskeværet en fin sommerdag. Veldig mange av de små husene ligger nede ved sjøen. Det er utkomme fra fisket som er det man konsentrerer seg om her. I bakgrunnen reiser det seg høye fjell. Det er antagelig Reinebringen på 448 meter vi ser midt i bildet. Bakenfor ligger det ennå høyere topper som Tennestinden på 690 meter, Navaren på 699 meter og Munken på 797 meter over havet. Adelsteen Normann oppholdt seg som oftest i Norge om somrene. Her tok han studier som han kunne ta med seg til Düsseldorf og etter 1887 til Berlin som forlegg for store malerier malt i atelieret om vinteren. Han har vært ganske tro mot det motivet han hadde sett i virkeligheten, men ofte er kanskje særlig fjellene gjort ekstra spektakulære. Han tillot seg en viss kunstnerisk frihet. Han er ikke ute etter å fremstille naturen helt korrekt slik den ser ut, han vil uttrykke kontrasten mellom menneskene, husene og fjellene, mellom menneskenes liv oppunder disse mektige, nærmest skrekkinngytende fjellene. Når han tar motivet fra Lofoten var det ikke nødvendig å legge til så mye. Denne malemåten er typisk for det sen-romantiske maleri.