Auksjon torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Sinding, Otto(1842-1909)
Pløying med hest

Olje på papir, oppklebet på lerret
38x50
Signert to ganger nede t.v.: Otto Sinding.

Vurdering

Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 38 000

LITTERATUR: Leif Østby: "Sinding, Otto", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 3, s. 533-535.

Otto Sinding var elev av blant andre Hans Fredrik Gude på Akademiet i Karlsruhe omkring 1870. Under årene i München og Berlin 1880-91 vant Sinding en ansett posisjon i tysk kunstliv, og han utstilte også tre ganger på Paris-salonen. Kontakten med Norge opprettholdt han ved årvisse studiereiser, særlig ble han fengslet av natur og folkeliv i Nord-Norge. Vinteren 1886 tilbrakte han således i Svolvær, og mange av hans mest kjente malerier henter sine motiver derfra,... Dette maleriet, som antagelig er fra Nord-Norge, kan være fra denne perioden med pløying en tidlig vår mens sneen ennå ligger lavt i fjellene i bakgrunnen. Bildet kan også stamme fra en senere tid, for Sinding malte også Lofoten-motiver i 1890-årene. Han var blant de kunstnere som bidro til å gjøre denne landsdelen kjent i kunsten.