Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Anker, Annette(1851-1885)
Fra Hegdehaugen 1885

Olje på lerret
30x42
Signert og datert nede t.h.: Annette Anker. 1885.

Kristiania Kunstforening 1886. Kunstnerforbundet 1982, kat.nr. 1.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 70 000

LITTERATUR: Anne Wichstrøm: "Anker, Annette", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 59.
Anne Wichstrøm: Kvinner ved staffeliet, Oslo 1983, ill. 101, avbildet s. 109.
Anne Wichstrøm: Kvinneliv. Kunstnerliv, Oslo 1997, bilde nr. 150, avbildet s. 169.

Annette Anker debuterte på Høstutstillingen i 1882. Bildene hennes er i lite format, motivet er oftest et lite utsnitt av naturen med figurstaffasje....Hennes siste bilde, et bylandskap fra Hegdehaugen, med høstløvet mot den første sneen, ble stilt ut i Oslo Kunstfor. etter hennes død. 1982, s. 59. Bildet er også omtalt i Wichstrøms bøker fra 1983 og 1997. Her i boken fra 1983: Hun brukte gjerne figurer til å understreke stemningen i bildene sine, slik også i "Fra Hegdehaugen" (1885) (ill. 101), der to velkledde barn prøver kjelken på den første snøen. Det er morsomt i sin koloristiske kontrast mellom hvit snø og løvtrærnes høstfarger. Snøen må ha kommet tidlig det året. Indirekte illustrerer bildet kunstnerens ufrie situasjon. Det er malt fra vinduet i huset der hun bodde og pleiet sin døende far. Og det ble det siste bildet hennes. faren smittet henne, og hun døde selv av lungebetennelse like før jul. I januar ble "Fra Hegdehaugen" stilt ut i Kunstforeningen med sørgeflor omkring. 1983, s. 107.