Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Grønvold, Bernt(1859-1923)
Kvinne og gutt i interiør

Olje på lerret
80x64
Signert oppe t.h.: Bernt Grønvold

Vurdering

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 46 000

LITTERATUR: Fra korrespondenten i Berlin: "Mindeutstillingen for Bernt Grønvold aapnet", Tidens Tegn: ", 12. februar 1924.

Bernt Grønvold malte fint karakteriserende figurer og interiører. Alle billeder er præget av den store forstaaende kjærlighet, som lot ham trænge ind i sine modellers indre karakteristik og fremstille dem i prægnante, likefrem anekdotiske uttryksformer. Mackowski betegner Grønvolds kunst som en fordypet kammermusik i forhold til de moderne maleres høilydte orkesterklange.