Grev Wedels Klassiske

Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Aspen blør 1908
Kittelsen, Theodor (1857-1914)
Aspen blør 1908

Pastell på papir, oppklebet på plate, lysmål
66x52
Signert og datert nede t.h.: Th Kittelsen 1908.

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Vurdering
NOK 400 000

LITTERATUR: Sidsel Helliesen: Theodor Kittelsen, utstillingskatalog Blaafarveværket 1980.

Ved siden av illustrasjonsoppgaver og trollske naturfantasier, var det de stemningsfulle landskapsskildringer som spesielt opptok Kittelsen de årene han bodde i Eggedal og Sigdal. Det var i årene fra 1896 til 1910 han var bosatt der. En slik veksling mellom det burleske og anekdotiske som den ene ytterlighet, og en stillferdig naturpoesi som den annen, er på sett og vis typisk for ham. I sine bilder i blandingsteknikk brukte han en lett akvarelltone kombinert med en litt tørr fargestift. Han hadde en ekstra følsomhet for naturinntrykkene som gir seg uttrykk i vare stemninger preget av skognaturens spesielle stillhet. S. 66.