Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Etter solnedgang, Eggedal 1896

Olje på lerret
94x120
Signert og datert nede t.h.: Skredsvig. 96.

Original ramme. Proveniens: Har hengt i Aschehougs villa, Gml. Drammensvei 99.

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 320 000

LITTERATUR: Christian Skredsvig: Dager og Nætter blandt Kunstnere, Oslo 1924.
Stephan Tschudi-Madsen (red.): Ni og nitti, Oslo 1988, avbildet s. 24.
Ingrid Reed Thomsen: Christian Skredsvig, Oslo 1995.

Christian Skredsvig reiste tilbake til sin barndoms dal Eggedal i 1894. Han lengtet dit etter begivenhetsrike år i München, i Paris og på Fleskum ved hovedstaden. I sin selvbiografiske bok skriver han blant annet: Og jeg gribes af længsel efter Eggedals klare vand. Aa, det friske, isgrønne fjeldvand, som i bække danser og leger, som i elve fosser sig i støv mellem sorte, dryppende kløfter – men stanser i drømmende, speilklare kulper, hvor smaaørreten skyder sig op, snapper efter myggen, og staar saa atter og ror over sin skygge paa den lyse stenbund. Skredsvig, s. 104. Han reiste fra Fleskum og fra sin kone, Maggie, som han nå var på skilmissens rand med, og tok inn på gården Øvre Berg. Han kom til å få et nytt liv i Eggedal. Han traff en ung pike, 23 år yngre enn ham, Beret Knudsdatter Holt, som han trolovet seg med i 1896. Han var kommet tilbake til en egn han kjente og som han gjerne ville male. Her har han malt en vakker aftenstemning med kyr, som var en av hans spesialiteter som maler.