Auksjon torsdag 7. juni 2001 kl 18:00
Rian, Johs.(1891-1981)
To kvinner i interiør 1950

Olje på lerret
70x56
Signert, stedsbestemt og datert nede t.v.: Cros de Cagnes J Rian 1950

Kunstnerforbundet, Oslo 19?, kat.nr. 25.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert torsdag 7. juni 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 320 000

LITTERATUR: Vibeke Hurum: Johannes Rian, utstillingskatalog Kunstnerforbundet, Oslo 1993.

Hvis man ser Rians produksjon i et tilbakeblikk, ser det ut til å gå en jevn og konsekvent linje i utviklingen fra de tidlige landskaps- og personskildringene frem til den totale frigjøring fra det underliggende motivet, der intet er "gjenkjennelig" og hvor formene lever sitt eget liv i et billedrom skapt først og fremst gjennom fargeklangene. S. 7.