Olje på lerret
70x60
Signer og datert nede t.v.: HS 17
Signert og påtegnet med noe utydelig tittel på baksiden, på blindrammen: Henrik Sørensen: Ottar venter (?)
Kunstnerforbundet, Oslo 195?, kat.nr. 27.
Vurdering
NOK 100 000
Olje på lerret
70x60
Vurdering
NOK 100 000
Henrik Sørensen var elev av Henri Matisse fra 1908 til 1910. Han lot seg inspirere av mesteren, og særlig i hans sene fase med en mer klassiserende stil med fast kontur og klar form. Han lot seg også inspirere av andre malere som Cézanne, Degas og van Gogh. I dette maleriet Gutt i interiør fra 1917 synes det franske forbilde å være dominerende. Henrik Sørensen har foruten kraftige konturer også benyttet seg av store fargeflater. Fargene med sine fine valører kan synes å ha sine forutsetninger hos en maler som Cézanne. Komposisjonen er også "moderne" fransk i det at Sørensen skaper dybde i bildet ved bruk av vinklene i interiøret med dør, bord og vindu, og ved å forskyve planene i forhold til hverandre i flaten, uten bruk av tradisjonelt perspektiv.