Sinding, Stephan(1846-1922)
Valkyrien
Bronse
H: 54 cm
Signert på plinten: Stephan Sinding.
Stemplet på plinten: Akt.-Ges.-Gladenbeck-Berlin.
Vurdering
NOK 40 000
Auksjonert torsdag 25. mai 2000 kl 20:00
Tilslag NOK 44 000
Bronse
H: 54 cm
Vurdering
NOK 40 000
LITTERATUR: Tone Wikborg: "Norsk skulptur i en brytningstid", Norges kunsthistorie, Oslo 1981, bind 5, s. 309-374.
Sinding slapp aldri helt den norrøne motivkrets. "Valkyrien" opptok ham i mange år (også kalt "Storm fra høyfjeldet"). Første skisse daterer seg fra 1872. Den ble utført i overnaturlig størrelse i 1908 for Langelinieanlegget i København. Sinding viser her sin svakhet for det romantisk-dramatiske motiv. Den forblåste kvinnen rider ned over fjellet på den oppspilte hesten, med hevet spyd og kappen stående som en skjerm bak seg, alt i et dynamisk linjespill og splitret silhuett. S. 330-331.