Auksjon tirsdag 6. november 2001 kl 18:00
Askevold, Anders(1834-1900)
Ekelandsvannet ved Bergen 1862

Olje på lerret
44x74
Signert og noe utydelig datert nede t.v.: A. Askevold. 1862.

Påtegnet på lapp, på blindrammen: Ekelandsvandet, (binnen...)(?) bei Bergen (Norwegen) Preis 600.00 Mark.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

Dateringen er noe utydelig, men antagelig er bildet malt i 1862. Dette året kom Anders Askevold til Bergen fra utlandet for å gifte seg. Man kan se at dette maleriet er et tidlig bilde av Askevold ved finheten i utførelsen av alle detaljer, dessuten er motivet litt uvanlig ettersom han senere gjerne konsentrerte seg om maleri med kyr og maleri med motiv fra fjordene.