Auksjon tirsdag 6. november 2001 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Hjemkomsten 1893

Pastell på lerret
47x65
Signert og datert nede t.h.: Frits Thaulow 93.

Vurdering
NOK 300 000

Auksjonert tirsdag 6. november 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 300 000

Denne pastellen med de karakteristiske landlige husene med stråtak er sannsynligvis fra en landsby i Nord-Frankrike, i området omkring Montreuil-sur-Mer, hvor Thaulow oppholdt seg i 1893. Den er et typisk eksempel på et "blå-maleri" fra Thaulows hånd i denne tiden hvor ny-romantikken var den dominerende retning i norsk kunst. Her i dette nattlige, måneskinnsbelyste landskapet med husene og den enslige hest og vogn får det lyrisk, stemningsfulle dominere.