Auksjon tirsdag 27. november 2001 kl 18:00
Gunnar Heiberg

Litografi i svart på tynt japanpapir
Arket: 517x385 mm Motivet: 360x340 mm
Signert med blyant nede t.h.: E Munch

Påtegnet med blyant av kunstneren nede t.h.: Lashally 1909-11. 1896. MM G 217. Sch.nr. 75. Woll nr. 83 III.
Pent eksemplar. Registreringsbevis fra Munch-museet medfølger.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 27. november 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 20 000

Gunnar Heiberg (1857-1929) var norsk forfatter og en kjent skikkelse i bohemkretser i Kristiania. Munch karikerte ham senere i en serie tegninger og litografier hvor han ble fremstilt som en blanding av padde og svin.

Gunnar Heiberg
Lithograph printed in black on thin Japan paper
Sheet: 517x385 mm Image: 360x340 mm
Signed in pencil lower right: E Munch
Inscribed in pencil by the artist lower right: Lashally 1909-11.
After 1906. MM G 217. Woll no. 83 III.
Fine impression.
Certificate of Registration from the Munch-museet follows.

Gunnar Heiberg (1857-1929) was a Norwegian writer and a familiar figure in bohemian circles in Kristiania... Munch later caricatured him in a series of drawings and lithographs in which he was portrayed as a mixture of toad and pig. Woll, p. 108.