Auksjon torsdag 8. juni 2000 kl 20:00
Karsten, Ludvig(1876-1926)
Knelende akt

Kull på papir, lysmål
29x24
Signert nede t.v.: Karsten

Kunstforeningen i København 1960.

Vurdering
NOK 10 000–12 000

Auksjonert torsdag 8. juni 2000 kl 20:00

Tilslag NOK 16 500

LITTERATUR: Henrik Mathiesen: "Tegneren og grafikeren Ludvig Karsten", Kunsten idag, Oslo 1972, nr. 2, s. 32-45.

Denne akttegningen er antagelig fra 1914. Mange av de kvinnelige akttegningene er datert 1914, det år han tegnet croquis ved akademiet i København. Han likte best og tegne akt etter modell som skiftet stilling hvert tredje minutt. her kan man se han har funnet seg selv, og de beste aktene er blitt enkle, sterke og vakre. S. 33-34.