Auksjon torsdag 30. mai 2002 kl 20:00
Sinding, Elisabeth(1846-1930)
Tre katter i en hatt 1888

Olje på lerret
64X47
Signert og datert oppe t.h.: E Sinding 88.

Vurdering

Auksjonert torsdag 30. mai 2002 kl 20:00

Tilslag NOK 60 000

Elisabeth Sinding var dyremaler. I sine tidlige bilder malte hun gjerne smådyr som kaniner, fugler og katter helt realistisk i detaljene, men med et senromantisk litt brunlig preg. Bildene har ofte et fortellende, anekdotisk innhold. I 1880-årene gikk hun over til fortrinnsvis å male hester. I dette bildet har hun igjen konsentrert seg om smådyr. Hun har malt tre katter i en elegant rød damehatt som ligger opp ned på en gressplen, med et par hansker og en parasoll som vi ser håndtaket av, ved siden av til venstre i bildet. Maleriet har et anekdotisk preg med den ene katten som er helt oppslukt av to flygende sommerfugler på rosenbuskgrenene over seg. I sine senere bilder lot Elisabeth Sinding påvirkningen fra det realistiske friluftsmaleriet skinne gjennom, noe som synes å kunne spores i dette bildet med de dagklare fargene, som den friske grønnfargen i gresset og de lysrosa rosenknoppene.