Auksjon mandag 17. juni 2002 kl 20:00
Wankel, Charlotte(1888-1969)
Dromedarer 1939

Olje på lerret
50x40
Signert og datert nede t.v.: CW 39

Vurdering

Auksjonert mandag 17. juni 2002 kl 20:00

Tilslag NOK 40 000

LITTERATUR: Hilde Mørch: Charlotte Wankel – en tidlig norsk avantgardekunstner, utstillingskatalog Galleri F 15 1997.

I 1939 dro hun til Italia, Algeri, Tunisia og Marokko sammen med Ragnhild Kaarbø, Ragnhild Keyser og Anita Greve, og bildene fra dette oppholdet har en ganske annerledes og sterkere koloritt. S. 16. Charlotte Wankel oppholdt seg på Mallorca i 1929-30 og i Tenerife i 1931-32 og da ble hennes palett lysere i forhold til hennes tidligere forkjærlighet for gråtoner. I 1939, igjen påvirket av sydens sol, ble altså paletten vesentlig mer fargesterk.