Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Heyerdahl, Hans(1857-1913)
Pike med rips

Olje på papir, oppklebet på plate
42x33
Signert og utydelig datert nede t.h.: Heyerdahl 9,10

Vurdering
NOK 100 000

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

LITTERATUR: Trond Aslaksby: Hans Heyerdahl, utstillingskatalog Blaafarveværket 1981.

Det finnes flere bilder fra Hans Heyerdahls hånd med barneportretter hvor barna holder en skål med bær. I Drammen faste Galleri, Heyerdahls barndoms by, befinner det seg et med en pike som holder en skål med jordbær. Lillehammer bys malerisamling har et tilsvarende. Det finnes også barneportretter hvor barna holder blåbær, kirsebær og som her rips. Denne motivtypen er så karakteristisk for Heyerdahl at den er blitt benevnt som ...hans lange serie med "bær-barn". S. 120. Heyerdahl var en kjent portrettmaler og fikk, i tillegg til å male representasjonsportretter for det velstående borgerskap, også mange oppdrag om å male barn. Det var gjerne barn fra borgerskapets kretser, hvor man hadde råd til å la sine barn portrettere. Det at kunstneren lar barna holde en skål med bær bidrar til å få dem til å virke naturlige i en portrettsituasjon. Han unngår dermed inntrykket av at barna poserer, og får frem det umiddelbare og det uforstilt barnslige i modellene.