Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Hagetrapp i sne

Olje på lerret
47x55
Signert nede t.h.: Frits Thaulow.

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Tilslag NOK 280 000

Thaulow malte ofte intime naturutsnitt som i dette bildet hvor han har konsentrert seg om et lite hageparti dekket av sne. Thaulow har valgt et tilfeldig utsnitt av hagen for å kunne arbeide med det som interesserte ham som realistisk maler, det å gi inntrykk av lys og luft i bildet. Sne var en av Thaulows spesialiteter og han hadde en enestående evne til å formidle inntrykket av hva forskjellige grader i luften gjør med sneen, om den er våt eller tørr. Her synes sneen å være temmelig tung og våt. Sporet i sneen tyder også på det i og med at det er dypt og utflytende. Thaulow har villet male det koselige hagepartiet slik det fortonet seg en litt hustrig dag i vinterdvale.