Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Fra Veblungsnæs i Romsdalen 1876

Olje på lerret
43x54
Signert og datert nede t.v.: CS. 1876.

Påtegnet på baksiden, på blindrammen: "München 20/6 76 Chr. Skredsvig", samt påtegnet: "Skredsvig et av hans første".

Vurdering
NOK 40 000

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Tilslag NOK 36 000

LITTERATUR: Christian Skredsvig, Dager og netter blandt kunstnere, Kristiania 1908, 3. utg. 1943, tegning fra Veblungsnæs avbildet s. 75.
Ingrid Reed Thomsen: Christian Skredsvig, Oslo 1995, tegning fra Veblungsnæs avbildet s. 27.

Christian Skredsvig hadde en utbytterik studietur til Vestlandet i 1874. Han har gitt studieturen et helt kapittel i sin bok, hvor han på en humørfylt måte beskriver noen av en reisendes gjenvordigheter. Han var fast bestemt på å reise til Vestlandet, til berømte fjell og daler, for som han selv videre uttrykker det: Ti våre store mestere var blitt store på vår store natur. S. 66. Han bestemte seg for Trolltindene og Romsdalshorn, men han fikk ikke sett fjellene i sin fulle prakt på grunn av tunge regnskyer. Turen fortsatte via Veblungsnæs til Molde, videre til Bergen, han fikk en avstikker til Ullensvang i Hardanger og reiste så til Stavanger. Han fikk stor glede av studieturen i 1874: Studieturen denne sommeren med de mektige naturinntrykkene og de mange forskjellige opplevelsene fikk betydning for det meste av det Skredsvig malte i årene som fulgte, og periodevis gjennom hele livet. Thomsen, s. 28.
I dette tidlige bildet av Skredsvig har han brukt studien fra Veblungsnæs med de kraftige tømmerhusene som direkte forlegg til et oljemaleri i nasjonalromantisk ånd.