Auksjon torsdag 21. november 2002 kl 19:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
Dompapp på rimet kvist (Vintermorgen) 1906

Blandingsteknikk på papir, lysmål
52x38
Signert og datert nede t.v.: Th. Kittelsen 06.

Oslo kunstforening "Theodor Kittelsen Minneutstilling", 1964, kat.nr. 658. Blaafarveværket 1980, kat.nr. 75, avbildet i katalogen s. 91. Th. Kittelsens Museum, Kragerø 1987. Th Kittelsens Lauvlia, "Th. Kittelsen - Et eventyr", 2002.

Vurdering
NOK 1 300 000–1 500 000

Auksjonert torsdag 21. november 2002 kl 19:00

Tilslag NOK 1 300 000

LITTERATUR: Leif Østby: Theodor Kittelsen, Oslo 1989.

Kittelsen uttalte: "Jeg er blevet mere og mere interesseret af Sne. Saadan en Gren som er belagt med Sne, den er en hel Historie. Sne bliver ofte malet saa tungt, bare som Klatter. Det fine, nervøse, levende ved Sneen bliver ikke gjengivet". Det er nettopp "det fine, nervøse, levende" som Kittelsen fanger inn i sine beste vinterbilder. …I Kittelsens vinterstemninger spiller gjerne dyrene en viktig rolle. Vi kan tenke på de forskjellige utgaver av "Vintermorgen" med en rødbrystet dompap som et delikat lite fargeinnslag. S. 172-173.