Auksjon lørdag 19. august 2000 kl 15:00
Knoff, Anne-Lise(1937-2005)
Beger fra Pompei 1982

Olje og bladgull på lerret
28x24
Signert og datert nede t.h.: Anne Knoff 82

Påtegnet med tittel nede t.v.

Vurdering
NOK 5 000

Auksjonert lørdag 19. august 2000 kl 15:00

Tilslag NOK 11 000

Fra et brev til tidligere eier fra kunstneren: Begeret fra Pompei er en kalk. Også opp fra denne kalk vokser en gylden blomst (en gulldå er det egentlig.) De gule klumpene er Myrrha, slik det står om de hellige tre kongers gaver - gullet er Kristi kongedømme, røkelsen er Kristi prestedømme, myrrha er graven. Rosenbladene er bare en duft, eller at offeret nå er ublodig. Kledet er alle kleder som følger et menneske gjennom livet fra dåpskledningen og fremover. Dråpene jeg har på alt lager jeg fordi jeg liker dråper. De er regn som får alt til å vokse, livet oppsto i vann, de er tårer og et nådens regn, de er symbol på den guddommelige natur, slik blodet er den menneskelige og slik vinen og vannet blandes i alterkalken og blir Kristi blod.