Krohg, Christian(1852-1925)
Los ved roret
Olje på lerret
40x52
Signert nede t.v.: C Krohg
Vurdering
Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00
Tilslag NOK 70 000
Olje på lerret
40x52
Signert nede t.v.: C Krohg
Vurdering
LITTERATUR: Oscar Thue, red. Knut Berg: Christian Krohg, Oslo 1997.
I 1896 var Christian Krohg i Lofoten fra slutten av mars til begynnelsen av juni for å få med seg fisket på nært hold. Dette året tok Christian Krohg på ny opp et motiv av en sjømann ved roret: "Los ved roret", også kalt "Seil i le", med en losskøyte sett bakfra og en rormann som vender seg mot babord og legger roret hardt over. Motivet finnes i flere utgaver med svært ulik avskjæring. Det er ikke umulig at Krohg også hentet dette motivet fra sitt opphold i Lofoten. S. 222.