Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00
Koskull, Anders Gustaf(1831-1904)
Kirkeinteriør med kvinne, pike og gutt

Olje på lerret
72x61
Signert nede t.h.: AG Koskull.

Svensk kunstner. Påtegnet på baksiden, på blindrammen: AG Koskull Stockholm.

Vurdering

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Tilslag NOK 27 000

LITTERATUR: Red. Jan Askeland: "Düsseldorf og Norden", utstillingskatalog Bergen Billedgalleri; Nasjonalgalleriet i Oslo; Göteborgs Konstmuseum; Nationalmuseum, Stockholm; Ateneum, Helsingfors og Kunstmuseum Düsseldorf 1975.

Anders Gustaf Koskull er en "düsseldorfer", en maler som hører til under den sen-romantiske periode. Han studerte i Düsseldorf i årene 1852 til 1860. Han var elev av Sohn og ble sterkt influert av Adolph Tidemand. Koskull var genremaler, og spesialiserte seg på barne- og folkelivsskildringer. Tidemand var på denne tiden som en nestor å regne i Düsseldorf, hans folkelivsskildringer var forbilledlige og flere skandinaviske kunstnere fulgte i hans fotspor, slik som svensken Koskull.