Auksjon onsdag 19. november 2003 kl 18:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
Tjernet 1897

Olje på lerret
68x91
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen. 1897.

Signert, datert og påtegnet med tittel på baksiden av lerretet.

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert onsdag 19. november 2003 kl 18:00

Tilslag NOK 660 000

Solgt for NOK 660 000

Kittelsen var en mester i å skape fine naturstemninger fra Solevannet og områdene rundt. I 1896 slo han seg ned med familien i Eggedal på gården Sole, før han i 1899 fikk bygget Lauvlia i Sigdal. I dette bildet Tjernet fra 1897 er det klare ny-romantiske trekk. Kittelsen formidler en lys kveldsstemning ved å la den skogkledde åsen og himmelen speile seg i vannet. Hans poetiske naturlyrikk kommer her til sin rett. Kunstneren lar oss se ned på tjernet med et tilsynelatende nærsynt blikk, et insekt, (eller er det nøkken?), har laget fine ringer i vannet. Men det synes ikke som om han er mest interessert i å vise hva som er under vannet, det er snarere det som hvelver seg over han har villet vise, med vannliljene, skjønt forankret til jorden som nøkkeroser, som her funkler som glitrende stjerner på himmelen.