Auksjon tirsdag 16. desember 2003 kl 18:00
Kavli, Arne(1878-1970)
Nykirkens tårn og hustak, Bergen 1906

Olje på lerret
21x37
Signert og datert nede t.v.: - A. Kavli - 06.

Proveniens: Gave fra kunstneren til Thora von der Lippe.

Vurdering
NOK 25 000–30 000

Tilslag NOK 15 000 med forbehold

Nykirken ble bygget på brannruinene av Erkebispegården i 1621. Etter flere branner ble kirken ombygget etter tegninger av arkitekt Johan J. Reichborn ca. 1760. Tårnhjelmen ble i første omgang ikke bygget etter arkitektens tegninger. Tårnet fikk kobberhjelm i 1825, og det er denne hjelmen som ses på dette maleriet fra 1906. I eksplosjonskatastrofen i 1944 brant kirken igjen. Etter krigen ble kirken gjenreist nå også med tårnhjelm og spir etter ark. Reichborns tegninger i barokk stil.