Grev Wedels Klassiske og Moderne

Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Store Sal

Akt ved telefon
Rian, Johs. (1891-1981)
Akt ved telefon

Olje på lerret
66x56
Signert nede t.h.: J Rian

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–250 000

Tilslag NOK 180 000

LITTERATUR: Vibeke Hurum: Johs. Rian, Oslo 2002, variant avbildet s. 33.

Johs. Rian oppholdt seg i Syd-Frankrike vinteren 1950. Der fikk han se arbeider av Henri Matisse, som kom til å bli en sterk inspirasjonskilde.
Resultatet ble de mange skildringene av det sydlandske landskap og folkeliv samt de vakre interiørene og kvinneportrettene fra 1950-årene. For Rian betydde møtet med Syd-Frankrike og Matisses kunst en ny følelse av frihet, og impulser til fordypning i fargenes mystikk. S. 11.